Prosím čekejte...
stdClass Object
(
  [nazev] => Ústav organické technologie
  [adresa_url] => 
  [api_hash] => 
  [seo_desc] => všcht, uot, organická technologie,
  [jazyk] => cs
  [jednojazycny] => 
  [barva] => fialova
  [indexace] => 
  [obrazek] => 
  [ga_force] => 
  [cookie_force] => 
  [secureredirect] => 
  [google_verification] => UOa3DCAUaJJ2C3MuUhI9eR1T9ZNzenZfHPQN4wupOE8
  [ga_account] => UA-10822215-3
  [ga_domain] => 
  [ga4_account] => 
  [gtm_id] => 
  [gt_code] => 
  [kontrola_pred] => 
  [omezeni] => 
  [pozadi1] => 0003~~S07NqTQCAA.png
  [pozadi2] => 0002~~K0lNzjCNNzLISy3Kr8oFAA.png
  [pozadi3] => 0004~~y6hMKcovScxJziwxBAA.jpg
  [pozadi4] => 0005~~q8rMS82OT04sLslMTgUA.jpg
  [pozadi5] => 0006~~y04tSszNzE6ML0tMSQQA.jpg
  [robots] => 
  [htmlheaders] => 
  [newurl_domain] => 'uot.vscht.cz'
  [newurl_jazyk] => 'cs'
  [newurl_akce] => '[cs]'
  [newurl_iduzel] => 
  [newurl_path] => 8548/28861/28894
  [newurl_path_link] => Odkaz na newurlCMS
  [iduzel] => 28894
  [platne_od] => 12.05.2022 15:59:00
  [zmeneno_cas] => 12.05.2022 16:02:59.997876
  [zmeneno_uzivatel_jmeno] => Tomáš Sommer
  [canonical_url] => 
  [idvazba] => 36804
  [cms_time] => 1696129052
  [skupina_www] => Array
    (
    )

  [slovnik] => stdClass Object
    (
      [logo_href] => /
      [logo] => 
      [logo_mobile_href] => /
      [logo_mobile] => 
      [google_search] => 001523547858480163194:u-cbn29rzve
      [intranet_odkaz] => http://intranet.vscht.cz/
      [intranet_text] => Intranet
      [mobile_over_nadpis_menu] => Menu
      [mobile_over_nadpis_search] => Hledání
      [mobile_over_nadpis_jazyky] => Jazyky
      [mobile_over_nadpis_login] => Přihlášení
      [menu_home] => Domovská stránka
      [aktualizovano] => Aktualizováno
      [autor] => Autor
      [paticka_mapa_odkaz] => 
      [paticka_budova_a_nadpis] => BUDOVA A
      [paticka_budova_a_popis] => Rektorát, oddělení komunikace, pedagogické oddělení, děkanát FCHT, centrum informačních služeb
      [paticka_budova_b_nadpis] => BUDOVA B
      [paticka_budova_b_popis] => Věda a výzkum, děkanát FTOP, děkanát FPBT, děkanát FCHI, výpočetní centrum, zahraniční oddělení, kvestor
      [paticka_budova_c_nadpis] => BUDOVA C
      [paticka_budova_c_popis] => Dětský koutek Zkumavka, praktický lékař, katedra ekonomiky a managementu, ústav matematiky
      [paticka_budova_1_nadpis] => NÁRODNÍ TECHNICKÁ KNIHOVNA
      [paticka_budova_1_popis] => 
      [paticka_budova_2_nadpis] => STUDENTSKÁ KAVÁRNA CARBON
      [paticka_budova_2_popis] => 
      [paticka_adresa] => VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum
[paticka_odkaz_mail] => mailto:Jan.Patera@vscht.cz [zobraz_desktop_verzi] => zobrazit plnou verzi [drobecky] => Nacházíte se: VŠCHT PrahaFCHTÚstav organické technologie [more_info] => více informací [den_kratky_2] => út [novinky_kategorie_1] => Akce VŠCHT Praha [novinky_kategorie_2] => Důležité termíny [novinky_kategorie_3] => Studentské akce [novinky_kategorie_4] => Zábava [novinky_kategorie_5] => Věda [novinky_archiv_url] => /novinky [novinky_servis_archiv_rok] => Archiv z roku [novinky_servis_nadpis] => Nastavení novinek [novinky_dalsi] => zobrazit další novinky [den_kratky_3] => st [archiv_novinek] => Archiv novinek [dokumenty_kod] => [dokumenty_nazev] => [dokumenty_platne_od] => [dokumenty_platne_do] => [preloader] => Prosím čekejte... [novinky_archiv] => [den_kratky_5] => pá [den_kratky_1] => po [zobraz_mobilni_verzi] => [den_kratky_4] => čtv [den_kratky_6] => so [den_kratky_7] => ne [social_fb_odkaz] => [social_tw_odkaz] => [social_yt_odkaz] => [social_fb_title] => [social_tw_title] => [social_yt_title] => [social_in_odkaz] => [den_kratky_0] => [nepodporovany_prohlizec] => [hledani_nadpis] => hledání [hledani_nenalezeno] => Nenalezeno... [hledani_vyhledat_google] => vyhledat pomocí Google [social_li_odkaz] => ) [poduzel] => stdClass Object ( [28896] => stdClass Object ( [obsah] => [poduzel] => stdClass Object ( [28900] => stdClass Object ( [obsah] => [iduzel] => 28900 [canonical_url] => //uot.vscht.cz [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [28901] => stdClass Object ( [obsah] => [iduzel] => 28901 [canonical_url] => //uot.vscht.cz [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [28902] => stdClass Object ( [obsah] => [iduzel] => 28902 [canonical_url] => //uot.vscht.cz [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) ) [iduzel] => 28896 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [28897] => stdClass Object ( [obsah] => [poduzel] => stdClass Object ( [28906] => stdClass Object ( [nazev] => Ústav organické technologie [seo_title] => Ústav organické technologie [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] =>

PROFIL

Ústav organické technologie je jedním z největších pracovišť Fakulty chemické technologie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Přestože je Ústav spíše specializačním pracovištěm, je možné se s jeho pedagogy setkat i v řadě předmětů pro nejnižší ročníky. Velký počet studentů zde absolvuje specializační předměty bakalářského, navazujícího magisterského a doktorského studia a vypracovává na Ústavu své bakalářské, diplomové a disertační práce.

BAKALÁŘSKÉ STUDIUM

Ústav organické technologie vychovává studenty následujících tříletých bakalářských studijních programů:

MAGISTERSKÉ STUDIUM

Po absolvování bakalářského studia lze na Ústavu organické technologie získat magisterské vzdělání ve dvouletých navazujících magisterských programech:

DOKTORSKÉ STUDIUM

Ústav organické technologie rovněž poskytuje možnost studia v doktorských studijních programech:

Náplň výuky a výzkumná problematika na všech třech úrovních studia se prolíná s řešením grantových projektů a širokou spoluprací s průmyslem.

KDE NÁS NAJDETE ?

VŠCHT Budova A, místnost 77a (sekretariát) Technická 5 166 28 Praha 6 – Dejvice Telefon: (+420) 220 444 167

[urlnadstranka] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 28906 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /home [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka_novinky [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [28984] => stdClass Object ( [nazev] => O ústavu [seo_title] => O ústavu [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] =>

PROFIL

Ústav organické technologie je jedním z největších pracovišť Fakulty chemické technologie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Přestože je Ústav spíše specializačním pracovištěm, je možné se s jeho pedagogy setkat i v řadě předmětů pro nejnižší ročníky. Velký počet studentů zde absolvuje specializační předměty bakalářského, navazujícího magisterského a doktorského studia a vypracovává na Ústavu své bakalářské, diplomové a disertační práce. Ústav poskytuje výuku i pro zahraniční studenty včetně samoplátců. V neposlední řadě ústav zaštiťuje výuku dvou kurzů Celoživotního vzdělávání (Chemie a svět kolem nás & S počítačem přátelsky od A do Z).   

BAKALÁŘSKÉ STUDIUM

Ústav organické technologie vychovává studenty následujících tříletých bakalářských studijních programů:

MAGISTERSKÉ STUDIUM

Po absolvování jednoho z výše uvedených, nebo jiného bakalářského oboru, lze na Ústavu organické technologie získat magisterské vzdělání ve dvouletých navazujících magisterských programech:

DOKTORSKÉ STUDIUM

Ústav organické technologie rovněž poskytuje možnost studia v doktorských studijních programech

Náplň výuky a výzkumná problematika na všech třech úrovních studia se prolíná s řešením grantových projektů a širokou spoluprací s průmyslem.

KDE NÁS NAJDETE ?

VŠCHT Budova A, místnost 77a (sekretariát) Technická 5 166 28 Praha 6 – Dejvice Telefon: (+420) 220 444 167

[urlnadstranka] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 28984 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /o-ustavu [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [28988] => stdClass Object ( [nazev] => Studium [seo_title] => Studium [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] =>

Ústav organické technologie je spíše specializačním pracovištěm, přesto se s jeho pedagogy lze setkat i v řadě předmětů pro nejnižší ročníky. Velký počet studentů zde absolvuje specializační předměty bakalářského a navazujícího magisterského studia a vykonává na ústavu své bakalářské, diplomové nebo disertační práce práce.

Ústav organické technologie nabízí všechny tři typy vysokoškolského studia.

 Bakalářské studium trvá zpravidla tři roky a po jeho ukončení (složení státních zkoušek a obhájení baklářské práce) získá absolvent titul bakalář (Bc.) užívaný před jménem. V rámci tohoto studia je na Ústavu organické technologie možné studovat programy:

 Pro všechny bakalářské obory je zajištěno navazující magisterské studium, které trvá zpravidla další dva roky, je ukončeno státní zkouškou a obhajobou diplomové práce a jeho absolvent získává titul inženýr (Ing.) užívaný před jménem. Na Ústavu organické technologie je možné studovat ve studijních programech:

Na Ústavu organické technologie je možné také studovat v doktorských studijních programech:

Absolvent doktorského studia získává titul doktor (Ph.D.) užívaný za jménem. 

Náplň výuky a výzkumná problematika na všech úrovních studia se prolínají s řešením grantových projektů, výzkumných záměrů a širokou spoluprací s průmyslem. Studenti všech forem studia se intenzivně podílejí na vědecké činnosti ústavu.

Uplatnění absolventů

Absolventi Ústavu organické technologie nacházejí uplatnění zejména v chemickém, petrochemickém a farmaceutickém průmyslu, ve výzkumných a kontrolních institucích i v projekčních kancelářích. Uplatňují se v:

 1. Inženýrských funkcích – řízení výroby, kontrola jakosti, atd.
 2. Manažerských funkcích – strategické řízení, podpora prodeje, technické poradenství, atd.
 3. Vědecko-technických funkcích – vědečtí pracovníci ve výzkumných ústavech a u firem dodávajících technologie

Vyučované předměty

Ústav organické technologie zajišťuje, nebo se podílí na zajišťování řady předmětů. Až na výjimky se jedná o předměty specializační.

– „seznam vyučovaných předmětů

Učebny a laboratoře

Ústav organické technologie disponuje moderními učebnami, počítačovými učebnami, posluchačskými laboratořemi a bohatým přístrojovým vybavením.

[urlnadstranka] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 28988 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /studium [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka_submenu [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [28989] => stdClass Object ( [nazev] => Výzkum [seo_title] => Výzkum [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] =>

Výzkum i výuka na ústavu jsou založeny na rozsáhlé a dlouhodobé spolupráci s domácími i zahraničními firmami, univerzitami a ústavy Akademie věd ČR.

V případě zájmu o výzkumnou spolupráci se laskavě obraťte na sekretariát ústavu.

ČÍM SE ZABÝVÁME VE VÝZKUMU?

 • Vývojem procesů pro výrobu různých chemikálií, návrhem a optimalizací průmyslových aparátů, výběrem nejlepších typů surovin, likvidací znečištění v odpadních vodách, bezpečností chemických výrob

   ◳ tosoh (png) → (originál)   ◳ laborator_bafa05 (jpg) → (originál)


 • Technologií vonných a chuťových látek, repelentů, vývojem nových typů sloučenin pro kosmetický a potravinářský průmysl

Synthesis
Fine chemicals

 • Výzkumem a vývojem nových látek pro farmaceutický průmysl, návrhem technologií, řízením a zlepšováním výroby běžně používaných léčiv

   ◳ 20_pevnost_tablet (jpg) → (šířka 450px)   ◳ rozpad_tablet (png) → (originál)

 • Nanotechnologiemi – studiem vlastností materiálů pro katalýzu, optoelektroniku a konverzi sluneční energie, vývojem a testováním nových typů katalyzátorů, studiem mechanismů katalytických reakcí

     ◳ hydrotalcit2 (jpg) → (šířka 450px)  ◳ zinek_cast (jpg) → (šířka 450px)

 • Statistickou analýzou experimentálních dat, výukou špičkových počítačových programů (např. Aspen Plus, Statistica, Matlab, a další), programováním (Delphi), matematickým modelováním

   ◳ statistica3 (png) → (originál)      ◳ autokorelace (png) → (originál)

[urlnadstranka] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 28989 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /vyzkum [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [29115] => stdClass Object ( [nazev] => Přístrojové vybavení [seo_title] => Přístrojové vybavení [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] =>

Přístroje na Ústavu organické technologie slouží k výzkumným i pedagogickým účelům. Ústav má dlouhodobou tradici v řešení výzkumných úkolů pro nebo ve spolupráci s průmyslovými podniky. V případě zájmu o výzkumnou spolupráci se laskavě obraťte na sekretariát ústavu.

Pyrolýzní plynová chromatografie pro kvantitativní analýzu

originálShimadzu Pyr-4A (pyrolyzér) + 2x GC-17A (plynové chromatografy)

Přístroj pyrloýzní plynové chromatografie slouží k rychlým stanovením produktů tepelného rozkladu plynných, kapalných a pevných látek. Analytická část je optimalizována na pyrolýzu uhlovodíkových surovin a umožnuje stanovení obsahu chemických individuí s jedním až dvanácti atomy uhlíku v molekule a stanovení celkového obsahu látek s více než dvanácti atomy uhlíku.
Pyrolýzní plynová chromatografie s hmotnostní detekcí

originálShimadzu Pyr-4A (pyrolyzér) + QP-2010 (plynový chromatograf s kvadrupólovým hmotnostním spektrometrem)

Přístroj je možno volitelně využívat jako pyrolýzní nebo klasickou plynovou chromatografii s hmotnostní detekcí pro kvantitativní i kvalitativní analýzy. Pyrolýzní část přístroje lze využít jako mikroreaktor (volitelně naplněný např. katalyzátorem).
Měření textury sorpční technikou

originál

MICROMERITICS ASAP 2020

ASAP 2020 – plně automatizované zařízení s aplikací sorpční techniky na měření textury, tj. specifického povrchu a pórovité mezo- a mikrostruktury pevných látek.


Charakterizace látek metodami TPR, TPO a TPD
originál

MICROMERITICS AutoChem 2920

AutoChem 2920 – vícefunkční zařízení s tepelně-vodivostním detektorem na charakterizaci vlastností pevných látek metodami teplotně programované redukce (TPR), oxidace (TPO) a desorpce (TPD), nebo chemisorpční metodou s aplikací pulzní techniky.


Měření fyzikální sorpce a chemisorpce dynamickou, GC-metodou

originálMICROMERITICS Pulse Chemisorb 2700 a 2705

Pulse Chemisorb 2700 a 2705 – přístroje pro studium i rutinní měření fyzikální sorpce a chemisorpce dynamickou, GC-metodou s aplikací pulzní techniky. Adaptací zlepšeny užitné jejich vlastnosti o měřitelnost sorpce asymetrických molekul s disociací a využitelnost reaktivní‑frontální techniky.
Přístroj pro rychlé a přesné stanovení skutečného objemu – heliové hustoty

originálMICROMERITICS Pycnometer 1305

Pycnometer 1305 – přístroj pro rychlé a přesné stanovení skutečného objemu, popř. heliové hustoty prášků, pórovitých materiálů a nepravidelně tvarovaných pevných látek. 

Stanovení UV-vis kapalných a pevných vzorků

originálPerkinElmer Lambda 35

Lambda 35 – dvoupaprskový systém přístroje umožňuje stabilitu, přesnost a reprodukovatelnost měření spekter různých vzorků. Přístroj je vybaven deuteriovou a wolfram-halogenovou lampou s automatickým přpínáním. Měřit se dají vzorky kapalné i pevné (prášky i folie). Obvykle se měří nejen spektra látek, ale i koncentrační profily, průběhy reakcí a stabilita látek.                                                          

Provádění reakcí za vysokého tlaku

originál

Ústav je vybaven velkým množstvím autoklávů různých konstrukcí a značek. Nejzastoupenější značkou jsou autoklávy firmy Parr, Autoklávy jsou různých velikostí od minireaktorů o objemu 25 ml do 1 l jednotek.

Autoklávy jsou zařízení pro práci v třífázovém (s-l-g) i dvoufázovém systému za zvýšeného tlaku. Lze je používat pro práci s práškovými katalyzátory a také jsou k dispozici reaktory vybavené košíčkem, který umožňuje použití tabletovaných vzorků. Používají se pro hydrogenace i oxidace (upravený povrch). Všechny autoklávy jsou opatřeny míchadlem s magnetickým převodem, teplotním a tlakovým čidlem a sondou na odběr vzorku v průběhu reakce. Pro práci s látkami citlivými na nerez je možné využívat teflonové vložky.

Kapalinová chromatografie s hmotnostní detekcí

 ◳ TSQ Vantage + HPLC Dionex (jpg) → (šířka 450px)

Hmotnostní spektrometr TSQ Vantage (Thermo Scientific)

Hmotnostní spektrometr TSQ Vantage s trojitým kvadrupólem je vhodný zejména pro kvantitativní analýzy s vysokou přesností a správností i v MS/MS módech (SRM, NL módy). Kromě sledování konkrétních analyzovaných látek (SRM, NL módy) umožňuje sledovat i přítomnost dalších látek v komplexní matrici (full scan mód). Je vybaven elektrosprejovou ionizací (HESI) nebo chemickou ionizací za atmosférického tlaku (APCI). ◳ LTQ Orbitrap Velos + HPLC Acella (jpg) → (šířka 450px)

Hmotnostní spektrometr s vysokým rozlišením - LTQ ORBITRAP VELOS (Thermo Scientific)

Hybridní hmotnostní spektrometr LTQ Orbitrap Velos vybavený lineární iontovou pastí (LTQ) a Orbitrapem umožňuje provádět analýzy s vysokým rozlišením v rozmezí m/z = 50–2000 Da a fragmentaci molekul (CID, PQD a HCD) pro širokou škálu rozdílných látek. Je vhodný jak pro strukturní analýzu s vysokou přesností detekovaných hmot (HRMS), tak pro identifikaci analytů ve složitých matricích. Je vybaven elektrosprejovou ionizací (HESI) nebo chemickou ionizací za atmosférického tlaku (APCI).

[urlnadstranka] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 29115 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /pristrojove-vybaveni [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [29292] => stdClass Object ( [nazev] => Kontakt [seo_title] => Kontakt [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [perex] => [ikona] => [obrazek] => y00sAAA.png [ogobrazek] => [pozadi] => [obsah] =>

Ústav organické technologie

VŠCHT Budova A, místnost 77a (sekretariát)
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
Telefon: 220 444 167
E-mail: alena.krivska@vscht.cz

Jak se k nám dostanete.

Sekretariát Ústavu organické technologie se nachází v přízemí budovy A VŠCHT Praha. Po vstupu do školy odočíte vlevo a po projití lítacími dveřmi se sekretariát nachází přímo naproti Vám.
 

[urlnadstranka] => [iduzel] => 29292 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /kontakt [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka_obrazek [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [29383] => stdClass Object ( [nazev] => Pro zaměstnance [seo_title] => Pro zaměstnance [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [perex] =>

Na této stránce se budou nacházet interní informace pro zaměstnance a doktorandy UOT.

[ikona] => hvezda [obrazek] => [obsah] => [iduzel] => 29383 [canonical_url] => //uot.vscht.cz/zamestnanci [skupina_www] => Array ( [0] => ustav111 [1] => 111-pgs ) [url] => /zamestnanci [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka_submenu [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [10947] => stdClass Object ( [nazev] => Přístup odepřen (chyba 403) [seo_title] => Přístup odepřen [seo_desc] => Chyba 403 [autor] => [autor_email] => [perex] => [ikona] => zamek [obrazek] => [ogobrazek] => [pozadi] => [obsah] =>

Nemáte přístup k obsahu stránky.

Zkontrolujte, zda jste v síti VŠCHT Praha, nebo se přihlaste (v pravém horním rohu stránek).

[urlnadstranka] => [iduzel] => 10947 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /[error403] [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka_ikona [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [1485] => stdClass Object ( [nazev] => Stránka nenalezena [seo_title] => Stránka nenalezena (chyba 404) [seo_desc] => Chyba 404 [autor] => [autor_email] => [obsah] =>

Chyba 404

Požadovaná stránka se na webu (již) nenachází. Kontaktuje prosím webmastera a upozorněte jej na chybu.

Pokud jste změnili jazyk stránek, je možné, že požadovaná stránka v překladu neexistuje. Pro pokračování prosím klikněte na home.  

Děkujeme!

[urlnadstranka] => [ogobrazek] => [pozadi] => [iduzel] => 1485 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /[error404] [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) ) [iduzel] => 28897 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [519] => stdClass Object ( [nadpis] => [data] => [poduzel] => stdClass Object ( [61411] => stdClass Object ( [nadpis] => [apiurl] => https://studuj-api.cis.vscht.cz/cms/?weburl=/sis [urlwildcard] => cis-path [iduzel] => 61411 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => /sis [sablona] => stdClass Object ( [class] => api_html [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) ) [iduzel] => 519 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) ) [sablona] => stdClass Object ( [class] => web [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) [api_suffix] => )

DATA


stdClass Object
(
  [nazev] => Ústav organické technologie
  [seo_title] => Ústav organické technologie
  [seo_desc] => 
  [autor] => 
  [autor_email] => 
  [obsah] => 

PROFIL

Ústav organické technologie je jedním z největších pracovišť Fakulty chemické technologie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Přestože je Ústav spíše specializačním pracovištěm, je možné se s jeho pedagogy setkat i v řadě předmětů pro nejnižší ročníky. Velký počet studentů zde absolvuje specializační předměty bakalářského, navazujícího magisterského a doktorského studia a vypracovává na Ústavu své bakalářské, diplomové a disertační práce.

BAKALÁŘSKÉ STUDIUM

Ústav organické technologie vychovává studenty následujících tříletých bakalářských studijních programů:

MAGISTERSKÉ STUDIUM

Po absolvování bakalářského studia lze na Ústavu organické technologie získat magisterské vzdělání ve dvouletých navazujících magisterských programech:

DOKTORSKÉ STUDIUM

Ústav organické technologie rovněž poskytuje možnost studia v doktorských studijních programech:

Náplň výuky a výzkumná problematika na všech třech úrovních studia se prolíná s řešením grantových projektů a širokou spoluprací s průmyslem.

KDE NÁS NAJDETE ?

VŠCHT Budova A, místnost 77a (sekretariát) Technická 5 166 28 Praha 6 – Dejvice Telefon: (+420) 220 444 167

[submenuno] => [urlnadstranka] => [ogobrazek] => [pozadi] => [newurl_domain] => 'uot.vscht.cz' [newurl_jazyk] => 'cs' [newurl_akce] => '/home' [newurl_iduzel] => 28906 [newurl_path] => 8548/28861/28894/28897/28906 [newurl_path_link] => Odkaz na newurlCMS [iduzel] => 28906 [platne_od] => 23.02.2022 08:39:00 [zmeneno_cas] => 23.02.2022 08:45:11.801898 [zmeneno_uzivatel_jmeno] => Tomáš Sommer [canonical_url] => [idvazba] => 36816 [cms_time] => 1696129590 [skupina_www] => Array ( ) [slovnik] => Array ( ) [poduzel] => stdClass Object ( [38075] => stdClass Object ( [nazev] => Ke stažení [seo_title] => Ke stažení [seo_desc] => [autor] => [autor_email] => [obsah] =>

Rozcestník

[poduzel] => stdClass Object ( [38079] => stdClass Object ( [obsah] => [iduzel] => 38079 [canonical_url] => //uot.vscht.cz/home/download/38079 [skupina_www] => Array ( ) [url] => /home/download/38079 [sablona] => stdClass Object ( [class] => api_html [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) ) [iduzel] => 38075 [canonical_url] => //uot.vscht.cz/home/download [skupina_www] => Array ( ) [url] => /home/download [sablona] => stdClass Object ( [class] => boxy [html] => [css] => [js] => $(function() { setInterval(function () { $('*[data-countdown]').each(function() { CountDownIt('#'+$(this).attr("id")); }); },1000); setInterval(function () { $('.homebox_slider:not(.stop)').each(function () { slide($(this),true); }); },5000); }); function CountDownIt(selector) { var el=$(selector);foo = new Date; var unixtime = el.attr('data-countdown')*1-parseInt(foo.getTime() / 1000); if(unixtime<0) unixtime=0; var dnu = 1*parseInt(unixtime / (3600*24)); unixtime=unixtime-(dnu*(3600*24)); var hodin = 1*parseInt(unixtime / (3600)); unixtime=unixtime-(hodin*(3600)); var minut = 1*parseInt(unixtime / (60)); unixtime=unixtime-(minut*(60)); if(unixtime<10) {unixtime='0'+unixtime;} if(dnu<10) {unixtime='0'+dnu;} if(hodin<10) {unixtime='0'+hodin;} if(minut<10) {unixtime='0'+minut;} el.html(dnu+':'+hodin+':'+minut+':'+unixtime); } function slide(el,vlevo) { if(el.length<1) return false; var leva=el.find('.content').position().left; var sirka=el.width(); var pocet=el.find('.content .homebox').length-1; var cislo=leva/sirka*-1; if(vlevo) { if(cislo+1>pocet) cislo=0; else cislo++; } else { if(cislo==0) cislo=pocet-1; else cislo--; } el.find('.content').animate({'left':-1*cislo*sirka}); el.find('.slider_puntiky a').removeClass('selected'); el.find('.slider_puntiky a.puntik'+cislo).addClass('selected'); return false; } function slideTo(el,cislo) { if(el.length<1) return false; var sirka=el.width(); var pocet=el.find('.content .homebox').length-1; if(cislo<0 || cislo>pocet) return false; el.find('.content').animate({'left':-1*cislo*sirka}); el.find('.slider_puntiky a').removeClass('selected'); el.find('.slider_puntiky a.puntik'+cislo).addClass('selected'); return false; } [autonomni] => 1 ) ) [29095] => stdClass Object ( [obsah] => [poduzel] => stdClass Object ( [29096] => stdClass Object ( [nadpis] => [popis] => [platne_od] => [platne_do] => [odkaz] => [text_odkazu] => [obrazek_pozadi] => 0001~~y0lMyi9KLMkvik9KTEs0MAUA.jpg [barva_textu] => [iduzel] => 29096 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => slider [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) ) [iduzel] => 29095 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => slider [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [29345] => stdClass Object ( [obsah] => [poduzel] => stdClass Object ( [73398] => stdClass Object ( [nazev] => [datum] => 25.09.2023 [priorita] => [platne_od] => 25.09.2023 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => [obrazek_velky] => 0001~~8wo2MjAyBgA.jpg [ikona] => [obsah] => [odkaz] => https://gacr.cz/projekty-junior-star-2023-ii-dil/ [detail] => [autor] => [iduzel] => 73398 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [73256] => stdClass Object ( [nazev] => Zahraniční stáž Ing. Elišky Petrové v rámci doktorského studia [datum] => 25.09.2023 [priorita] => [platne_od] => 25.09.2023 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0004~~S83JLM5OBAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Díky programu Erasmus+ jsem měla jedinečnou příležitost strávit 6 měsíců ve výzkumné skupině LamprouLab na Queen's University Belfast. Tato výzkumná skupina se specializuje na využití moderních technologií jako je 3D tisk, mikrofluidizace či elektrospining ve farmaceutickém průmyslu.

Mým hlavním cílem bylo využít technologii 3D tisku k inkorporaci nanokrystalů imiquimodu do mikrojehličkových náplastí pro léčbu (pre)kancerózních stavů kůže. Mikrojehličky mají schopnost reversibilně narušit nejsvrchnější vrstvu kůže a tím zvýšit absorpci léčiv. Díky technologii 3D tisku je možné vytvářet náplasti různých tvarů i velikostí v závislosti na potřebách pacienta. V budoucnu by to pak v dermatologické ambulanci mohlo vypadat tak, že lékař naskenuje karcinom a na základě těchto dat bude během několika hodin vytištěna personalizovaná mikrojehličková náplast. Pacientovi bude poté jednoduše aplikována na problematické místo a během několika dnů dojde k postupnému uvolňování léčiva, což zapříčiní zmenšení či úplné vyléčení karcinomu. Tento výzkum byl částečně prezentován na sympoziu pořádaném asociací UKICRS v Londýně, kterého jsem se účastnila během stáže, a momentálně pracujeme na odborné publikaci věnované této problematice.

Samotná Queen's University Belfast patří do prestižní Russellovy skupiny, která sdružuje významné výzkumné veřejné univerzity ve Spojeném království. Jedná se o druhou nejstarší univerzitu v Irsku s bohatou historií. School of Pharmacy, na které jsem pracovala, se pravidelně umisťuje mezi nejlepšími farmaceutickými školami ve Spojeném království. Ačkoliv se však jedná o anglicky mluvící zemi, Belfast se vyznačuje velmi specifickým dialektem, což byl ze začátku velký šok, protože je to něco úplně jiného, než na co jsme zvyklí. Po pár týdnech už to člověku ani nepřijde. 

Mým pobytem na Queen's University Belfast jsem získala nejen cenné vědecké zkušenosti, ale také jsem měla možnost pracovat ve skutečně mezinárodním kolektivu. Polovina členů výzkumné skupiny byla ze zahraničí, což mi umožnilo rozvíjet své komunikační dovednosti a poznat různé kultury. S kolegy jsme se pravidelně scházeli nejen v laboratoři, ale také jsme si společně užívali např. obědy, kdy jsme si navzájem vařili tradiční jídla z našich domovin. Já jsem např. připravila obložené chlebíčky, ovocné knedlíky a kynuté buchty s tvarohem (tedy vlastně ricottou, neboť náš středoevropský tvaroh není v Severním Irsku úplně jednoduché sehnat).

Samozřejmě během stáže, především o víkendech či státních svátcích, jsem měla možnost objevovat krásy Severního Irska. S převážně zahraničními kolegy, jsme podnikali různé výlety po malebném irském venkově. Díky nízké hustotě zalidnění je tato země protkána turistickými stezkami vedoucími přes krásné louky, pahorky a pobřeží, kde se dost často stane, že nikoho za celý den nepotkáte. 

I když jsem přijela na Queen's University s respektem, brzy jsem zjistila, že mé znalosti získané během studia na VŠCHT byly srovnatelné nebo dokonce občas překonávající místní studenty. Tato zkušenost mi potvrdila, že naše škola poskytuje vysokou kvalitu vzdělání a výborné základy v oboru chemie a farmaceutické technologie.

 ◳ univerzita (jpg) → (originál)

 ◳ konference (jpg) → (originál)

 ◳ giants causeway (jpg) → (originál)

[autor] => [iduzel] => 73256 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [73215] => stdClass Object ( [nazev] => Osobnost české chemie [datum] => 18.09.2023 [priorita] => [platne_od] => 18.09.2023 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~S8lP1nMpyz868_DCbAA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => doc. Ing. Bohumír Dvořák, CSc. [odkaz] => https://www.vscht.cz/#novinka_detail36947288073198 [detail] => [autor] => [iduzel] => 73215 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [73043] => stdClass Object ( [nazev] => Publikace [datum] => 08.09.2023 [priorita] => [platne_od] => 08.09.2023 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~846KTy9KLMjITE7MUUhMKi4pSkwuAQA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Imidazolinium Salts for the Carbonates Production from CO2 and Epoxides [odkaz] => [detail] =>

Kolegyně z Laboratoře aplikované katalýzy a chemických specialit nezahálí ani v průběhu letních měsíců a výsledkem jejich práce je nová publikace v impaktovaném časopisu Catalysis letters

Práce se zabývá přípravou a testováním nových materiálů na bázi imidazoliniových solí katalyzujících cykloadici oxidu uhličitého na epoxidy. Tyto materiály byly připraveny modifikací pevného nosiče MCM-41 s následnou kvarternizací atomu dusíku ve struktuře imidazolinu a představují tak heterogenní katalyzátory. Předkládaná studie se zaměřuje na prohloubení znalostí ohledně vztahu mezi strukturou katalyzátoru a jeho katalytickou aktivitou. Modelovou cykloadicí oxidu uhličitého na styrenoxid dochází ke vzniku styrenkarbonátu. Styrenkarbonát a obecně cyklické karbonáty mají uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích. Jsou široce využívány jako polární aprotická rozpouštědla, prekurzory pro výrobu polymerů a meziprodukty v oblasti chemických specialit.

Článek je již k dispozici online.

[autor] => [iduzel] => 73043 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [71974] => stdClass Object ( [nazev] => Disertační práce [datum] => 08.09.2023 [priorita] => [platne_od] => 08.09.2023 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~S8xLLUmML09NMgQA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Vývoj nanonosičových systémů pro dermální a transdermání podání léčiv [odkaz] => [detail] =>

Předkládaný příspěvek se týká disertační práce Ing. Anety Kalvodové z Laboratoře dermální a transdermální aplikace léčiv, která se zabývá nanonosičovými systémy k podání léčiv.  Svou práci nám Ing. Kalvodová v tomto příspěvku krátce představuje. 

Kvůli jejich složitosti vyžaduje léčba nemocí postihující kožní bariéru metodický a všestranný přístup. Jednou z možných terapií kožních dermatitid je dodávání vhodně formulovaných přirozených kožních lipidů, které vymizely v důsledku onemocnění. Pokud jsou lipidy, jako ceramidy, cholesterol a mastné kyseliny zkombinovány do nanočásticové formulace zvané „cerozomy“, vykazují velmi významný léčebný účinek a napomáhají návratu narušené kožní bariéry do jejího přirozeného stavu. Bylo zjištěno, že cerozomy jsou schopné zvrátit změny v lipidové hmotě pokožky a navracejí ji její ochrannou schopnost. Tento zásah v povrchové vrstvě kůže zmírňuje projevy dermatitid, avšak není schopný se potýkat s případnými infekcemi, či patofyziologickými změnami v hlubších vrstvách tkáně. Atraktivním směrem je tedy kombinace cerozomů a vhodného protizánětlivého léčiva, které by působilo proti příznakům nemoci. Nicméně, cerozomy, jako jiné lipozomální formulace, jeví pouze omezenou schopnost enkapsulace léčiv. Tato překážka by mohla být vyřešena použitím jiného typu nanonosiče, a to lipidových nanotobolek (LNC). Tyto stabilní částice jsou schopné velmi účinně zachytit poměrně velké množství léčiv a bylo prokázáno, že působí, jako efektivní transportér látek v dermální či transdermální aplikaci. Pokud by se využilo výhod a vlastností obou prezentovaných nanosystémů, bylo by možné vytvořit kombinovaný systém cerozomy-LNC, který by dokázal obnovit kožní bariéru díky vysokému obsahu kožních lipidů a zajistil by také vysoké koncentrace účinných aktivních látek v příslušných vrstvách kůže. Metodika přípravy a složení formulace navíc nabízí možnost léčby „na míru“, která by zajistila aplikaci takových lipidů a léčiv, které by cílili na co nejefektivnější léčbu projevů konkrétní nemoci daného pacienta.

[autor] => [iduzel] => 71974 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [72850] => stdClass Object ( [nazev] => Konference EuropaCat 2023 [datum] => 01.09.2023 [priorita] => [platne_od] => 01.09.2023 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0002~~cy0tyi9IdE4sAQA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => za účasti vyýzkumných sil z našeho ústavu [odkaz] => [detail] =>


Od neděle 27. srpna do pátku 1. září probíhala v pražském Kongresovém centru prestižní mezinárodní konference EuropaCat 2023 za účasti více než 1 700 předních světových odborníků v oblasti chemické katalýzy. Protože Vysoká škola chemicko-technologická v Praze byla spoluorganizátorem konference, mnozí členové pracovních skupin Ústavu organické technologie působili v organizačním týmu. S ohledem na významnou historii katalýzy na našem ústavu nemohly na této konferenci chybět i příspěvky našich členů. V posterových sekcích se představily výzkumné týmy z Laboratoře aplikované katalýzy a chemických specialit a Laboratoř mikrostruktury heterogenních materiálů, konkrétně:

 • Doc. Eliška Vyskočilová a kol. se dvěma tématy On the basicity determination of thermally unstable materials a MoO3-MCM materials as effective catalysts in Prins reaction of isoprenol with butanal
 • Dr. Iva Paterová a kol. s tématem Layered Double Hydroxides as catalysts for Baeyer-Villiger oxidation
 • Dr. Martin Veselý a kol. s tématem Exclusive Effect Of Two-Dimensional Supports On Platinum Nanocatalyst Properties
 • Ing. Iryna Danylo a kol. s tématem The time-resolved catalytic activity of 2D material-supported catalysts at the single active site level

 ◳ IMG_5894 (jpg) → (originál)
Zástupci našeho ústavu v organizačním týmu konference EuropaCat 2023

[autor] => [iduzel] => 72850 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [71969] => stdClass Object ( [nazev] => Úspěšný průběh bakalářských státnic [datum] => 21.06.2023 [priorita] => [platne_od] => 21.06.2023 [platne_do] => [kategorie] => 2 [obrazek] => 0001~~Ky45vLAkLzM5FQA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Gratulujeme 25 novým bakalářkám a bakalářům! [odkaz] => [detail] =>

V úterý a středu 20. a 21. 6. 2023 proběhly na našem ústavu státní závěrečné zkoušky bakalářských studijních programů a obhájení bakalářských prací.

Před zraky členů 4 komisí uspělo ve dvou studijních programech celkem 25 studentek a studentů.

Srdečně všem gratulujeme, přejeme vše nejlepší do dalšího kariérního života a s těmi, kteří si vybrali své navazující magisterské studium na našem ústavu, se těšíme v září na viděnou. Přehled úspěšných studentů, kteří dosáhli v červnovém termínu akademického roku 2022/2023 titul Bc.: 

 • studijní program Chemie a chemické technologie
Bc. Szymon Wojnar • studijní program Syntéza a výroba léčiv

Bc. Valérie Bížová Bc. Tomáš Dlugoš Bc. Simona Havrilová
Bc. Jan Hladovec Bc. Vendula Hrachová Bc. Filip Kochan
Bc. Lucie Kočová Bc. Anna Křížová Bc. Tomáš Kuba
Bc. Anna Kutějová Bc. Vendula Lakoštíková Bc. Radek Ludas
Bc. Běla Lukavcová Bc. Jitka Malínská Bc. Anna Mašková
Bc. Kateřina Oplová Bc. Marek Plachý Bc. Anna Ryšavá
Bc. Lucie Stoupová Bc. Veronika Švecová Bc. Anna Tvrdá
Bc. Monika Valovičová Bc. Tereza Vrňatová Bc. Denys Yazlovetskyi

[autor] => [iduzel] => 71969 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [71975] => stdClass Object ( [nazev] => Disertační práce [datum] => 28.08.2023 [priorita] => [platne_od] => 28.08.2023 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~83aJNwIA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Studium mechanismů ovlivňujících propustnost kožní bariéry [odkaz] => [detail] =>

V dnešní novince si představíme práci Ing. Kristýny Dvořákové z Laboratoře dermální a transdermální aplikace léčiv. Ing. Dvořáková se zabývá mechanismy, které ovlivňují propustnost kožní bariéry. 

Využití transdermální aplikace léčiv je velmi atraktivní neinvazivní metodou, která umožňuje transport léčiv přes kůži přímo do oběhového systému, což představuje spoustu výhod oproti metodám konvenčním. Mezi hlavní benefity patří především eliminace metabolismu léčiva při first-pass efektu nebo snížení gastrointestinálního podráždění. S transdermální aplikací se může navíc dávkování léčiva řídit přesněji, což vede ke zlepšení účinnosti léčby a snižuje riziko nežádoucích účinků. Tato metoda zároveň umožňuje zvýšenou compliance pacienta díky pohodlnému a snadnému podávání léčiva, navíc lze dosahovat trvalejšího a stabilnějšího účinku díky možnosti uvolňování léčiva po delší časový úsek. Transdermální aplikace má ale i některá omezení. Velkým problémem je skutečnost, že kůží projde pouze omezené množství léčiva nebo že nejsme schopni navodit okamžitý nástup účinku. Největší překážkou pro transdermální aplikaci je ale samotná kůže. To je dáno tím, že kůže představuje přirozený bariérový orgán mezi vnitřním a vnějším prostředím organismu. Klíčovým faktorem je pak nejsvrchnější vrstva kůže - stratum corneum. Tato vrstva není jen bariérou, která brání pronikání cizích látek do těla. Chrání tělo také před vnějšími vlivy, pomáhá udržovat vlhkost kůže a reguluje teplotu těla. Pro účinnou transdermální aplikaci léčiv je proto překonání této bariéry nezbytné a je předmětem intenzivního výzkumu.

Jedním ze způsobů jak zdolat tuto jedinečnou přirozenou bariéru je využití fyzikálních metod, jako je například iontoforéza či elektroforéza. Mimoto je ale také velká pozornost zaměřena na využití nanočásticových formulací, terapeutických systémů, a především na studium transdermálních urychlovačů absorpce. Transdermální urychlovače jsou látky, jež jsou často charakterizovány jako látky reversibilně snižující odpor kožní bariéry. Tyto látky musejí splňovat relativně přísné aspekty, jako je například jejich nedráždivost, přijatelná toxicita či absence vlastní farmakologické aktivity. Přestože je ve vědecké komunitě velká pozornost věnována studiu a vývoji nových urychlovačů, zdá se, že nalezení ideální sloučeniny se všemi důležitými a potřebnými vlastnostmi není snadné. 

Proto je dizertační práce zaměřena na studium nově syntetizované řady N-alkylmorfolinů s různými postranními řetězci, které byly navrženy jako potenciální urychlovače. Protože se ukázalo, že jsou tyto nové látky svými reverzibilními vlastnostmi, přijatelnou toxicitou a urychlovací efektivitou vhodnější než některé běžně využívané urychlovače, nejefektivnější z nich byly následně začleněny do struktur nanočásticových formulací. Tyto formulace jsou známé jako efektivní transportéry látek se schopností začlenit poměrně velké množství léčiva do svých struktur. Díky těmto výhodným vlastnostem se proto kombinace s urychlovači jeví jako velmi slibná možnost pro budoucí využití. Výsledná data potvrdila, že takovéto systémy mohou nejen ochránit léčivo před vnějšími vlivy a degradací, ale také efektivně dopravovat léčivo skrz kožní bariéru, čehož bylo dosaženo právě přítomnosti urychlovačů. Protože se tedy prokázalo, že jsou urychlovače vhodné pro široké spektrum systémů, byla další část práce zaměřena na vývoj terapeutických náplastí. Transdermální náplasti jsou známé terapeutické systémy, jež lze přizpůsobit a vyvinout podle fyzikálně-chemických vlastností aktivních a neaktivních složek, a proto byly vyvinuty matrixové náplasti, do jejichž adhezivní vrstvy byly inkorporovány účinné látky spolu s N-alkylmorfolinovými urychlovači. Tato vrstva byla tvořena různými typy adheziv citlivých na tlak (PSA=Pressure Sensitive Adhesive) spolu s různými typy solubilizátorů či cross-linkerů. Takto vyvinuté náplasti byly následně sledovány z hlediska fyzikálně-chemických vlastností a své účinnosti. Byl prokázán výrazný efekt při transportu látek skrz kůži do systémového oběhu v případě, kdy byly do systémové matrix přidány zkoumané urychlovače. Tyto výsledky taktéž potvrdily vhodnost urychlovačů i pro terapeutické náplasti, které se těší v posledních letech velké oblibě a jejichž vývoj zaznamenal velký posun.

Tato práce tedy popisuje novou řadu N-alkylmorfolinových urychlovačů, jež prokázaly vhodné vlastnosti spolu s významnou efektivitou v různých typech systémů pro topickou aplikaci a které by mohly nalézt své budoucí potenciální využití třeba i v komerční sféře. 

[autor] => [iduzel] => 71975 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [72059] => stdClass Object ( [nazev] => Výjezdní zasedání [datum] => 12.06.2023 [priorita] => [platne_od] => 12.06.2023 [platne_do] => [kategorie] => 4 [obrazek] => 0001~~K0hNBgA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => na Chatě CHEMIE v Peci pod Sněžkou [odkaz] => [detail] =>

Po několikaleté odmlce způsobené COVIDem jsme opět uspořádali výjezdní zasedání ústavu na Chatě CHEMIE v Peci pod Sněžkou. Chatu jsme zaplnili, někteří členové ústavního sboru vzali své ratolesti a užili jsme si pěkný horský víkend. Sobotní čtrnáctikilometrový výlet s výhledem na krásy Krkonoš byl vskutku kouzelný. Bohužel jsme nějak zapomněli fotit. No, možná dobře.

[autor] => [iduzel] => 72059 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [71965] => stdClass Object ( [nazev] => Tradiční fotbálek a rozloučení s absolventy [datum] => 08.06.2023 [priorita] => [platne_od] => 08.06.2023 [platne_do] => [kategorie] => 4 [obrazek] => 0009~~swQA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

S magisterskými státnicemi se každoročně pojí i tradiční fotbalový zápas na Sportovním areálu Hanspaulka mezi zaměstnanci ústavu a novými inženýry, jehož cílem je vypotit přebytečné kalorie, které je poté třeba zase společně doplnit. 

S radostí můžeme informovat, že zápas dopadl dle očekávání. Diváci se bavili dechberoucími technickými finesami aktérů utkání (zejména držkopád či tančení kreace Dr. Paterové diváci ocenili bouřlivým potleskem), nikdo se naštěstí nezranil a nikdo samozřejmě nevyhrál.  

V restauraci Na Kotlářce jsme příjemné odpoledne završili společnou večeří s osvěžením. Vedoucí ústavu promluvil k čerstvým absolventům, poděkoval za jejich práci a popřál jim za celý ústav do budoucna vše nejlepší.

A na závěr samozřejmě nemůže chybět pár fotek k připomenutí si tohoto příjemného odpoledne.

 ◳ 1 (jpg) → (originál)

 ◳ 2 (jpg) → (originál)

 ◳ 3 (jpg) → (originál) 

 ◳ 4 (jpg) → (originál)

 ◳ 5 (jpg) → (originál)

 ◳ 6 (jpg) → (originál)

 ◳ 7 (jpg) → (originál)

 ◳ 8 (jpg) → (originál)

[autor] => [iduzel] => 71965 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [71964] => stdClass Object ( [nazev] => Úspěšný průběh magisterských státnic [datum] => 07.06.2023 [priorita] => [platne_od] => 07.06.2023 [platne_do] => [kategorie] => 2 [obrazek] => 0001~~Ky45vLAkLzM5FQA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Gratulujeme 16 novým inženýrkám a inženýrům! [odkaz] => [detail] =>Ve středu 7.6. 2023 proběhly na našem ústavu státní závěrečné zkoušky magisterských studijních programů a obhájení diplomových prací.


Před dvěma nezávislými komisemi uspělo celkem 16 studentek a studentů.

Přehled úspěšných studentů, kteří dosáhli v červnovém termínu akademického roku 2022/2023 titul Ing.:

Ing. Tereza Břízová Ing. Veronika Budková
Ing. Viktoriia Bulavina Ing. Michal Horák
Ing. Mariia Hryhoruk Ing. Lukáš Koláčný
Ing. Vasilisa Kostromina Ing. Tomáš Krpelan
Ing. Bohumil Kubiš Ing. Lucie Kuchařová
Ing. David Novák Ing. Petra Přibylová
Ing. Martina Slaná Ing. Nikola Studničková
Ing. Marek Tomas Ing. Tatiana Vargina


Srdečně všem gratulujeme a přejeme vše nejlepší do dalšího kariérního i osobního života. 

[autor] => [iduzel] => 71964 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [71294] => stdClass Object ( [nazev] => Publikace [datum] => 21.04.2023 [priorita] => [platne_od] => 21.04.2023 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~c42KT0wqLikCAA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Acid treated montmorillonite - efficient catalyst in Prins reaction of alpha-methylstyrene with paraldehyde [odkaz] => [detail] =>


Naše kolegyně z Laboratoře aplikované katalýzy a chemických specialit se mohou pochlubit novou publikací v kvalitním impaktovaném časopisu Molecular Catalysis

Práce se zabývá přípravou významné vonné látky 2,4,6-trimethyl-4-fenyl-1,3-dioxan, známou např. pod komerčním názvem Vertacetal. Tato vonná látka je velmi žádaná pro svou charakteristickou květinovo-ovocnou vůni  a používá se např. ve výrobě kosmetiky nebo čistících prostředků. Obvykle se tato látka připravuje homogenní katalýzou, kde je vedlejším produktem velké množství odpadních vod. Tato práce studuje možnosti přípravy této látky pomocí levných a dostupných heterogenních katalyzátorů na bázi hlinek, které snižují množství odpadních vod při přípravě a umožňují i možnost opakovaného užití katalyzátoru.

Celé znění článku k vidění ZDE.

[autor] => [iduzel] => 71294 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [71295] => stdClass Object ( [nazev] => Důležité termíny pro studenty [datum] => 19.04.2023 [priorita] => [platne_od] => 19.04.2023 [platne_do] => [kategorie] => 2 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => budik [obsah] => Odevzdání závěrečných prací a SZZ [odkaz] => [detail] =>

Odevzdání závěrečných prací, obhajoba a státní závěrečné zkoušky se nezadržitelně blíží!

Rádi bychom tímto připomněli, že termín odevzdání diplomových prací je stanoven na 10. května 2023 a státní závěrečné zkoušky se spolu s obhajobou prací uskuteční 7. června 2023. 

Termín odevzdání bakalářských prací je poté stanoven na 31. května 2023 a státní závěrečné zkoušky se spolu s obhajobou prací uskuteční 20. a 21. června 2023.

O přiřazení do jednotlivých komisí budou studenti emailem informováni sekretariátem ústavu.  

Na studenty apelujeme, aby tato data drželi v paměti a v případě jakýchkoli dotazů či nejasností se obrátili na sekretariát ústavu nebo svého vedoucího práce. 

[autor] => [iduzel] => 71295 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [69890] => stdClass Object ( [nazev] => Nabídka témat disertačních prací pro rok 2023/2024 [datum] => 20.03.2023 [priorita] => [platne_od] => 20.03.2023 [platne_do] => [kategorie] => 2 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => budik [obsah] => [odkaz] => [detail] =>Nabídka témat disertačních prací vypsaných pro rok 2023/2024 na Ústavu organické technologie

Program: D101 Chemie a chemické technologie

Téma

Vedoucí práce

Aplikace korelativní spektro-mikroskopie pro hodnocení chemické a optické uniformity 2D materiálů

Dr. Martin Veselý

Dvoudimenzionální materiály jako katalytické nosiče pro platinové kovy

Dr. Martin Veselý

Matematické modely kompozitních materiálů připravovaných rozptýlením tuhých částic plniva v kapalné polymerní matrici

doc. Pavel Čapek

Předpověď a experimentální stanovení transportních vlastností kompozitních membrán typu polymer – plnivo

doc. Pavel Čapek

Příprava nízko-dimenzionálních materiálů založených na Ge, Si a jejich směsí pro využití v heterogenní katalýze

Dr. Martin Veselý

Substráty získávané z biomasy pro přípravu chemických specialit

doc. Eliška Vyskočilová

Využití podvojných vrstevnatých hydroxidů jako nosičů biologicky aktivních substancí

Dr. Iva Paterová Program: DD101 Chemie a chemické technologie – double degree

Garantující pracoviště: Ústav organické technologie VŠCHT Praha, Slovenská technická univerzita v Bratislavě a Katholieke Universiteit Leuven, Belgie

Téma

Vedoucí práce

Matematické modely kompozitních materiálů připravovaných rozptýlením tuhých částic plniva v kapalné polymerní matrici

doc. Pavel Čapek

 

Program: D105 Léčiva a biomateriály

Téma

Vedoucí práce

Návrh a optimalizace jednotkových operací pro kontinuální výrobu pevných lékových forem

prof. Petr Zámostný

Stabilita interaktivních směsí a jejich využití pro podávání léčiv

prof. Petr Zámostný

Sledování a predikce dezintegračního chování tablet s využitím texturní analýzy

prof. Petr Zámostný

Popis uvolňování účinné látky z pevných polymerních disperzí difuzně erozními modely

prof. Petr Zámostný

Heterogenita povrchové energie partikulárních látek

Dr. Jan Patera

Molekulárně otištěné polymery jako stacionární fáze pro separaci biologicky aktivních látek přírodního původu

doc. Eliška Vyskočilová

Využití povrchové energie jako nástroje pro formulační aplikace

Dr. Tereza Školáková

Pokročilé ceramidové formulace pro obnovu kožní bariéry

doc. Jarmila Zbytovská

Vývoj nanočásticových formulací pro cílení rakoviny kůže

doc. Jarmila Zbytovská

Pro bližší informace o tématu kontaktujte příslušného vedoucího (kontakty jsou uvedeny v přehledu zaměstnanců ústavu.

Termín podání přihlášek: 15. 4. 2023

[autor] => [iduzel] => 69890 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [69531] => stdClass Object ( [nazev] => Technologie mokré oxidace odpadních vod - pilotní test [datum] => 02.03.2023 [priorita] => [platne_od] => 02.03.2023 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => 0001~~y83PLkrMr8hMSUxOBQA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Spolupráce skupiny PDL, Pento, Messer a Synthomer [odkaz] => https://chemagazin.cz/novinky/sokolovska-chemicka-pilotne-testuje-technologii-mokre-oxidace-pro-odpadni-vody [detail] => [autor] => [iduzel] => 69531 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [69519] => stdClass Object ( [nazev] => Studentský teambowlding #2 [datum] => 23.02.2023 [priorita] => [platne_od] => 23.02.2023 [platne_do] => [kategorie] => 4 [obrazek] => 0002~~S8ovz8nMS483BAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Ve čtvrtek 23.2. se naši studenti opět sešli na dalším teambuildingu. Tentokrát se uskutečnil bowling pod taktovkou našich doktorandů v Bowling RADAVA. 

Naši doktorandi si pro tuto akci připravili malé překvapení. Byly odehrané dvě hry, přičemž připravená překvapení byla odhalena studentům po první hře. Vítěz a poražený měli totiž v druhé půlce akce speciální role. Vítěz dělal 3 kliky za každého, kdo ho přehodil ve druhé hře. Naopak každý, koho poražený z první hry ve druhé hře přehodil, dělal 15 kliků. Sečteno podtrženo příděl kliků po druhé hře byl následující:

František Vávra - 39 kliků
Nikola Strnádková - 15 kliků
Petra Tichá - 15 kliků
Lucie Kočová - 15 kliků

Jak vidíte, naším doktorandům jde nejen o vzdělání a duchovní blaho studentů, ale i o jejich fyzickou kondici. Děkujeme opět za hojnou účast a těšíme se na další teambuildingy!

 ◳ bowling_2 (jpg) → (originál)

[autor] => [iduzel] => 69519 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [69111] => stdClass Object ( [nazev] => Publikace [datum] => 20.02.2023 [priorita] => [platne_od] => 20.02.2023 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~Sy9KLMiIT0wqLgEA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Souboj nanosystémů: Hledání nejefektivnější cesty topického podání kortikosteroidů [odkaz] => [detail] =>

Dámský kolektiv Laboratoře dermální a transdermální aplikace léčiv opřený o zkušenosti ze Spojených států Amerických se může pochlubit čerstvě vydaným článkem týkající se nalezení nejefektivnější cesty topického podání kortikosteroidů. 

Kvůli komplikované patofyziologii kožních onemocnění je jejich léčba často nesnadná a vyžaduje komplexní přístup. Klasická terapie, která zahrnuje podání topických kortikosteroidů, naráží na nízkou biodostupnost podávaných léčiv a navíc je zde vysoká pravděpodobnost vzniku nežádoucích vedlejších účinků pramenící právě z aplikace kortikoidních hormonů po delší dobu. Nanoformulace účinných protizánětlivých léčiv se v poslední době jeví, jako účinná strategie pro efektivní topické podání léčiv, i konkrétně kortikoidů. Pro stanovení efektivity odlišných nanosystémů jsme formulovali léčiva hydrokortizon (HC) a hydrokortizon-17-butyrát (HCB) do tří odlišných nanočásticových systémů: lipidové nanotobolky (LNC), polymerní nanočástice (PNP) a etozomy (ETZ). Systémy byly charakterizovány pomocí metody dynamického rozptylu světla, díky které byla zjištěna velikost částic v systému a její distribuce. Morfologie nanočástic byla sledována pomocí transmisní elektronové mikroskopie. Efektivita nanosystémů v topickém podání HC i HCB byla stanovena ex vivo permeačními experimenty na prasečí a lidské kůži. Mechanizmus působení nanosystémů byl sledovaný pomocí konfokální mikroskopie, kde byly pozorovány signály fluorescentně značených nanočástic. ETZ byly vyhodnoceny, jako nejúčinnější vehikulum pro dermální i transdermální podání kortikoidů. Avšak jejich efekt na kožní bariéru byl velmi významný a způsobil její téměř nereverzibilní rozrušení. LNC i PNP systémy byly schopné zajistit dostatečnou koncentraci léčiv ve vrstvách kůže s pouze minimální systémovou absorpcí, což je v případě topické aplikace steroidních hormonů žádoucí efekt.

Pro bližší detaily je možné si článek stáhnout ZDE

[autor] => [iduzel] => 69111 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [69108] => stdClass Object ( [nazev] => Juniorský grant rektora VŠCHT Praha 2023 [datum] => 20.02.2023 [priorita] => [platne_od] => 20.02.2023 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~y80sUMhPKgIA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Ing. Lada Dolejšová Sekerová, Ph.D.  [odkaz] => [detail] =>

S potěšením oznamujeme, že opět po roce byla jedna z našich mladých a nadějných výzkumných sil vybrána mezi smetánku Fakulty chemické technologie a získala Juniorský grant rektora VŠCHT Praha. Tímto úspěchem se může pochlubit absolventka doktorského programu Organická technologie z roku 2021 Ing. Lada Dolejšová Sekerová, Ph.D. 

Podpořený výzkum nese název "Molekulárně otištěné polymery pro separaci biologicky aktivních látek přírodního původu" a jeho cílem je zhodnotit možnosti syntézy a využití molekulárně otištěných polymerů pro detekci, kvantifikaci a získávání biologicky aktivních látek z přírodních zdrojů. Připravené molekulárně otištěné polymery lze dále využít například i pro řízené uvolňování otiskované molekuly, pro cílený transport biologicky aktivních látek, či jako chemické senzory.

Srdečně gratulujeme a přejeme úspěšné bádání! 

[autor] => [iduzel] => 69108 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [68578] => stdClass Object ( [nazev] => Rozhovor s naší JUNIOR STAR 2023 [datum] => 30.01.2023 [priorita] => [platne_od] => 30.01.2023 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => 0001~~8w3TLcqvysgvyy8CAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Ing. Martin Veselý, Ph.D. [odkaz] => https://www.vscht.cz/popularizace/rozhovory/za-hranici-grafenu-vyzkum-v-oblasti-2d-materialu-pokracuje [detail] => [autor] => [iduzel] => 68578 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [67594] => stdClass Object ( [nazev] => Disertační práce [datum] => 20.01.2023 [priorita] => [platne_od] => 20.01.2023 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~C09NivcPBgA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Příprava mikrosuspenzí a jejich nanášení na porézní nosiče za účelem zlepšení biodostupnosti [odkaz] => [detail] =>

Po několika měsících opět přinášíme krátký souhrn jedné z disertačních prací, na kterých se pracuje v rámci doktorského studia na našem ústavu. Tentokrát se jedná o práci Ing. Ondřeje Švehly na téma "Příprava mikrosuspenzí a jejich nanášení na porézní nosiče za účelem zlepšení biodostupnosti". Ing. Švehla seznámil se svou prací kolegy z ústavu v rámci jedné z pravidelných schůzí a nyní ji přiblíží i Vám, čtenářům. 


V současnosti se asi 40 % léčivých přípravků uváděných na trh a až 90 % nově objevených molekul potýká s problémem velmi nízké rozpustnosti ve vodném prostředí. Nízká rozpustnost ve vodě vede k problémům s biologickou dostupností, což má za následek neoptimální dávkování a vstřebávání léčiva. Objasnění příčin nízké absorpce perorálně podávaných léčiv hraje hlavní roli při přístupu k formulaci a zavádění nových léčiv na trh.

Přístupů k formulaci ve vodě špatně rozpustných léčiv je několik. Jedním z nejpoužívanějších a průmyslově nejvýhodnějších způsobů je však zmenšování velikosti částic API – mikronizace. To má za následek zvětšení specifického povrchu a tím zrychlení rozpouštěcí rychlosti léčiva. Právě zrychlením rozpouštění léčiva v kombinaci s jeho dobrou absorpcí umožní efektivní dopravení léčiva do organismu. U takto problematických látek je tak možné obejít problém nízké rozpustnosti, protože rozpouštění léčiva je zde určujícím krokem a jeho zrychlení vede ke zrychlení celkové rychlosti vstupu léčiva do organismu.

Produkty mletí mají specifické vlastnosti, které zlepšují rozpustnost a rychlost rozpouštění látky. Tyto vlastnosti mohou být měřeny pomocí laserové difrakce nebo pomocí spektroskopických metod. Podle Noyes-Whitney-Nernst rovnice, která teoreticky popisuje proces rozpouštění pevných látek, právě větší specifický povrch zlepšuje rozpouštěcí rychlost mletých částic. To však platí v případě, že jsou všechny částice dobře smáčeny.

Pro dosažení dobré smáčivosti a rychlosti rozpouštění mohou být částice látky naneseny na různé typy porézních nosičů. Mezi výhody takovýchto nosičů patří jejich stabilita porézní struktury, velký specifický povrch a definované povrchové vlastnosti. Ve farmacii se v současnosti používá mnoho porézních pomocných látek, které mohou být pro tyto účely využity (nejčastěji z řad silikátů). Při tomto procesu jsou využity vlastnosti nosiče jako hydrofilita a velký specifický povrch, aby kompenzovaly špatnou smáčivost a hydrofobicitu nanášeného léčiva. Právě porézní struktura nosiče usnadňuje přístup kapaliny k částicím API a tím napomáhá k jejímu uvolnění do rozpouštěcího média. Hlavními parametry, které pak ovlivňují rychlost rozpouštění je velikost nanášených částic a zaplnění povrchu a pórů nosiče částicemi API.

Cílem je otestovat nový způsob zlepšení rychlosti rozpouštění léčiva z práškové formulace, který spočívá v přípravě uspořádané směsi mikročástic léčiva nesených na porézních nosičových částicích. Je nutné optimalizovat tento způsob tak, aby suspenze obsahovala mikročástice, které nebudou schopny pronikat dovnitř pórů a zůstanou tak dostupné na povrchu, zatímco kapalina se do pórů rychle vsákne a teprve později odpaří, takže může vzniknout mnohem rovnoměrnější pokrytí povrchu částicemi než u neporézního nosiče.

[autor] => [iduzel] => 67594 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [68577] => stdClass Object ( [nazev] => 6th Catalytic seminar [datum] => 26.01.2023 [priorita] => [platne_od] => 26.01.2023 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => 0003~~K07NNU4CAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Ve čtvrtek 26.1.2023 se skupina ACFC podílela na organizaci 6. ročníku katalytického semináře (6th Catalytic seminar) pro Ph.D. studenty z katalytických skupin celé České republiky. Účast byla hojná. Poslechli jsme si prezentace studentů z Technické univerzity v Ostravě, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AVČR a samozřejmě studentů z VŠCHT. Plenární přednášku měla dr. Gonsiorová ze společností Eurosupport Manufacturing Czechia v Litvínově. Prezentace i diskuze byly jako vždy na vysoké úrovni. Děkujeme společnosti Anamet s.r.o. za sponzorský dar a těšíme se na konání dalšího ročníku!

 ◳ program (jpg) → (originál)

 ◳ sem1 (jpg) → (originál)

 ◳ sem2 (jpg) → (originál)

[autor] => [iduzel] => 68577 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [68191] => stdClass Object ( [nazev] => Publikace [datum] => 05.01.2023 [priorita] => [platne_od] => 05.01.2023 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~83EJjk9MKi4pSkwuAQA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Porous polymer networks cross-linked by novel copper Schiff base complex: From synthesis to catalytic activity [odkaz] => [detail] =>

Ve spolupráci se skupinou Mikroporézních polymerů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se naše kolegyně z Laboratoře aplikované katalýzy a chemických specialit podílely na testování katalytické aktivity velmi inovativní skupiny polymerních materiálů. Polymery obsahující segmenty [Cu(N-salicylidenanilinu)2] jako potenciální katalyticky aktivní centra byly připraveny dvěma způsoby:

i) kopolymerací [Cu(N-salicylidenanilinu)2] s 4,4´-diethynylbifenylem či 1,4-diethynylbenzenem

ii) postpolymerační metalací (Cu2+ ionty) polyacetylenových sítí obsahujících N-salicylidenanilinové segmenty.

Díky velkému specifickému povrchu (400 – 700 m2/g) a vysokému obsahu Cu2+ iontů (kolem 6 hm. %) byly tyto sítě úspěšně testovány jako katalyzátory využitelné pro oxidaci linaloolu vedoucí k preferenční tvorbě linalool oxidu. 

Zjištěné výsledky a celý článek publikovaný v impaktovaném časopisu European Polymer Journal si můžete stáhnout ZDE

[autor] => [iduzel] => 68191 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [67849] => stdClass Object ( [nazev] => Studentský teamMOUNTing na chatě v Peci pod Sněžkou [datum] => 12.12.2022 [priorita] => [platne_od] => 12.12.2022 [platne_do] => [kategorie] => 4 [obrazek] => 0001~~C0hNjjcEAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Po úspěšném bowlingu na jaře tohoto roku naši milí doktorandi zorganizovali na víkend 11.-13. listopadu pro studenty magisterského i bakalářského stupně "školní výlet" na  univerzitní chatu Chemie v Peci pod Sněžkou. Akce se zúčastnilo krásných 18 dobrodruhů. 

Během víkendu se kolektiv studentů stmeloval hraním různých deskových a karetních her, zpíváním a hraním na kytaru (tímto děkujeme hlavnímu kapelníkovi Františkovi Vávrovi za dovezení kytary), společným vařením a dalšími rozvernými činnostmi.

Vzhledem k lokalitě byl výšlap na Sněžku samozřejmostí. Přestože někteří studenti ovlivnění nedostatkem spánku po cestě tzv. šlapali vodu, vrcholu dosáhl každý. 
 ◳ Pec_2 (jpg) → (originál)   ◳ Pec_3 (jpg) → (originál)

[autor] => [iduzel] => 67849 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [66735] => stdClass Object ( [nazev] => Zahraniční stáž Ing. Kristýny Dvořákové a Ing. Anety Kalvodové v rámci doktorského studia [datum] => 08.12.2022 [priorita] => [platne_od] => 08.12.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~S8xLLUmMzy7KLC6pzEsEAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

V rámci projektu ORBIS Horizon měly studentky doktorského programu Kristýna Dvořáková a Aneta Kalvodová možnost navštívit RUTGERS Univerzitu v New Brusnwick v New Jersey a nyní přináší své krátké vyjádření z této, nepochybně zajímavé, cesty. 


Naše čtyřměsíční stáž probíhala v laboratoři prof. Boženy Michniak-Kohn, která je v oblasti výzkumu topické aplikace velmi známou osobností. Profesorka Michniak založila také své výzkumné pracoviště Center for Dermal Research, které spojuje vědce napříč různými obory. Kromě skvělé příležitosti poznat cizí pracovní prostředí bylo naším úkolem naměřit parciální data dizertačních prací zabývajících se efektivní topickou aplikací léčiv. V rámci stáže jsme se zúčastnily i několika seminářů, školení, bezpečnostního auditu nebo konference, kterou pořádala profesorka Michniak a na které Aneta získala  cenu za nejlepší poster.

Tato stáž nám umožnila nejen nahlédnout do laboratoří vzdálených 6500 km, ale také poznat život a návyky jiných kultur. V laboratoři, v níž jsme pracovaly, jsme totiž měly možnost potkat studenty z různých koutů světa. Své zkušenosti jsme si předávali nejen v laboratoři, ale také v rámci společných akcí, které byly vždy příjemným zpestřením celého pobytu. Jednou z takových akcí byl například piknik v zahradě profesorky Michniak a jejího manžela, kde jsme měli možnost ochutnat tradiční jídla z rodných zemí všech pozvaných. Proto jsme i my s Anetou připravily typické české buchty s tvarohem (mák v USA jen tak nekoupíte) a obložené chlebíčky, které měly velký úspěch.

RUTGERS univerzita je velmi známou univerzitou na východním pobřeží USA a pyšní se mimořádně bohatou sportovní aktivitou svých studentů na turnajích a ligách univerzitních sportů. Zdá se, že každý, kdo v tomto městě žije, je fanouškem alespoň jednoho sportovního Rutgers týmu, a proto celé město zdobí velké červené R na budovách, osvětleních či autech. Nejvíce populárním je samozřejmě americký fotbal a baseball, který jsme jako jediný zápas měly možnost navštívit, protože ligy všech ostatních sportů měly bohužel přes léto hrací přestávku.

New Brunswick se nachází na strategickém místě, navíc zde například sídlí jedna z největších farmaceutických společností Johnson&Johnson, a proto má New Brunswick výborné vlakové spojení do větších měst jako je New York nebo Filadelfie, což nám umožnilo absolvovat několik příjemných výletů.

Ačkoliv jsme přijížděly s velkým respektem, ukázalo se nakonec, že naše škola nám poskytla více než dostatečné teoretické i praktické znalosti pro splnění celé stáže. V některých případech vybavení a přístup našich pracovišť dokonce značně převyšoval americký protějšek, a tak jsme nakonec odjížděly s rozporulným, ale zároveň i příjemným, pocitem, že VŠCHT je skutečně a neoddiskutovatelně velmi kvalitní vysokou školou, díky níž se ve světě neztratíme.

 ◳ US-2 (jpg) → (originál)

 ◳ US-3 (jpg) → (originál)

 ◳ US (jpg) → (originál)

[autor] => [iduzel] => 66735 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [67582] => stdClass Object ( [nazev] => SHE STEM Award 2022 [datum] => 06.12.2022 [priorita] => [platne_od] => 06.12.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0002~~MwQA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Bc. Markéta Hudcová [odkaz] => [detail] =>

S velkou radostí oznamujeme, že se naše čerstvá absolventka bakalářského studia Bc. Markéta Hudcová umístila se svou bakalářskou prací pod vedením doc. Elišky Vyskočilové a konzultantky Ing. Kateřiny Zítové na téma "Katalyzátory na bázi imidazoliniových solí pro přípravu styrenkarbonátu" na nádherném 3. místě v soutěži SHE STEM Award 2022. 

SHE STEM Award je celonárodní soutěž o nejlepší dámskou bakalářskou práci v technických oborech Science, Technology, Engineering a Math. Tato soutěž je pořádána světovou organizací Society of Women Engineers, která podporuje mladé vědkyně a pomáhá nastartovat jejich kariéru.

Cílem této práce bylo přípravit homogenní a heterogenní katalyzátory na bázi imidazoliniových solí, které katalyzují reakci styrenoxidu s oxidem uhličitým, a následná optimalizace reakčních podmínek. 

Gratulujeme!

 ◳ 3 (png) → (originál)

 ◳ 2a (jpg) → (originál)

[autor] => [iduzel] => 67582 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [67595] => stdClass Object ( [nazev] => Exkurze do ORLEN Unipetrol [datum] => 02.12.2022 [priorita] => [platne_od] => 02.12.2022 [platne_do] => [kategorie] => 3 [obrazek] => 0001~~C83LjC8uKU1JzSvJBAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => v rámci předmětu Uhlíkaté suroviny pro chemický a farmaceutický průmysl [odkaz] => [detail] =>

V rámci předmětu Uhlíkaté suroviny pro chemický a farmaceutický průmysl, vyučovaného Dr. Martinem Zapletalem, je každoročně organizována exkurze do litvínovského závodu ORLEN Unipetrol, strategického partnera univerzity. Ani letošní rok nebyl pro studenty prvního ročníku magisterského studia výjimkou.

Podobné akce jsou velmi důležité pro rozvoj studentů, protože ti mimo nabývání teoretických znalostí mohou nahlédnout do reálného provozu a zjistit, co práce chemického technologa obnáší. Studenti navštívili velící stanoviště a samotnou nově vybudovanou jednotku výroby dicyklopentadienu, kterou navrhli odborníci z našeho ústavu prof. Pašek a doc. Krupka, a také vlajkovou loď celého závodu - jednotku ethylenové pyrolýzy. Vedoucí technolog jim ukázal technologické schéma, velící stanoviště a nechyběl také pohled do samotné pyrolýzní pece. 

[autor] => [iduzel] => 67595 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [67581] => stdClass Object ( [nazev] => Publikace [datum] => 01.12.2022 [priorita] => [platne_od] => 01.12.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~Sy9KLMhITCqOL80vAQA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => High-yielding preparation of fragrance Clarycet via two-step synthesis [odkaz] => [detail] =>

Kolegyně a kolegové z Laboratoře aplikované katalýzy a chemických specialit vyslali do světa výsledky své práce v oblasti technolgie vonných látek na téma High-yielding preparation of fragrance Clarycet via two-step synthesis, která byla přijata k publikaci v impaktovaném časopisu Research on Chemical Intermediates

Clarycet (4-methyl-2-propyltetrahydro-2H-pyran-4-yl acetát) je významná vonná látka široce používaná v oblasti parfémových kompozic, kosmetiky, ale i agrochemie. V produktech bývá Clarycet zastoupen ve svých dvou stereoizomerech, které se vyznačují bylino-květinovou vůní s podtóny sušeného ovoce. Na rozdíl od jiných vonných látek nečelí Clarycet podezření z negativních účinků na lidské zdraví, a proto jsou nové efektivní metody jeho přípravy velmi žádané. Popsáno bylo několik variant přípravy, přičemž jako nejefektivnější se jeví dvoukroková syntéza skládající se z Prinsovy cyklizace butanalu s isoprenolem a následné esterifikace vzniklého substituovaného tetrahydropyranolu. V předkládané studii byly optimalizovány oba kroky přípravy Clarycetu s použitím běžně dostupných katalyzátorů, přičemž bylo dosaženo vysokých výtěžků žádaných (mezi)produktů.

Celý článek je k dispozici ZDE.

[autor] => [iduzel] => 67581 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [67370] => stdClass Object ( [nazev] => [datum] => 24.11.2022 [priorita] => [platne_od] => 24.11.2022 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => [obrazek_velky] => 0001~~Ky7Lji_IScxOLAEA.png [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

24.listopadu 2022

Stejně jako každý rok, i letos proběhla na VŠCHT Praha Studentská vědecká konference, kde studenti před zraky komisí složených ze zástupců ústavu a partnerských společností prezentovali své projekty, na kterých v rámci studijních povinností pracují. Jak na našem ústavu bývá zvykem, konference byla realizována formou ústních prezentací. 

Poprvé při prezenční účasti na konferenci si studenti, v rámci své sekce, vybrali v tajném hlasování podle vlastního uvážení svého vítěze. Laureáti této ceny studentů získali finanční odměnu nad rámec startovného a odměn pro umístěné.  

Letošní ročník byl na našem ústavu pro velkou účast studentů rozdělen hned do čtyř sekcí Organické a farmaceutické technologie a zájem byl enormní i ze strany průmyslových partnerů. Nejen, že jsme řadu zástupců partnerských společností mohli přivítat v hodnotících komisích, ale na podporu studentů byla vybrána i rekordní finanční částka. Srdečně děkujeme všem partnerům, kteří přispěli finančními i věcnými dary.

 ◳ sponzori (png) → (originál)I přes skvělé výkony všech zúčastněných komise musely v každé sekci vybrat trojici výherců. Děkujeme všem studentům za účast a speciálně gratulujeme těm, kteří se umístili na pomyslných stupních vítězů. Oceněnými studenty byli:

sekce: Organická a farmaceutická technologie I

   1. místo - Bc. Lukáš Koláčný
   2. místo - Bc. Martina Slaná
   3. místo - Bc. David Novák

sekce: Organická a farmaceutická technologie II

   1. místo - Bc. Jiří Machyán
   2. místo - Bc. Zuzana Kubešová
   3. místo - Bc. Jana Mušková

sekce: Organická a farmaceutická technologie III

   1. místo - Bc. Tereza Staňková
   2. místo - Bc. Kateřina Čermáková
   3. místo - Bc. Anna Šmídová

sekce: Organická a farmaceutická technologie IV

   1. místo - Monika Valovičová
   2. místo - Bc. Šimon Zahradník
   3. místo - Valérie Bížová

Cenu studentů v jednotlivých sekcích získali:

   Bc. Barbora Haláková
   Bc. Jiří Machyán
   Bc. Tereza Staňková
   Bc. Šimon Zahradník

A na závěr samozřejmě nemůže chybět nějaký ten obrazový střípek z této události:

 ◳ svk_I (jpg) → (originál)
 ◳ svk_II (jpg) → (originál)


Na viděnou v příštím roce!

[autor] => [iduzel] => 67370 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [67113] => stdClass Object ( [nazev] => Dr. Martin Veselý obdržel prestižní grant JUNIOR STAR určený pro mladé excelentní vědce! [datum] => 07.11.2022 [priorita] => [platne_od] => 07.11.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~8w2LzyrNy8wvKi5JLAIA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Odborný asistent našeho ústavu Dr. Martin Veselý obdržel se svým projektem "Na míru šité nízko-dimenzionální vrstevnaté materiály za hranicí grafenu a jejich využití v základním výzkumu heterogenních katalyzátorů"  prestižní a vysoce výběrový grant JUNIOR STAR od Grantové agentury České republiky určený pro excelentní začínající vědce do 8 let od získání titulu Ph.D., kteří již publikovali v prestižních mezinárodních časopisech a mají za sebou významnou zahraniční zkušenost. Více informací na webových stránkách GA ČR.

Dr. Veselému vřele gratulujeme a přejeme úspěšné bádání v dalších pěti letech s touto rozsáhlou finanční podporou. 

[autor] => [iduzel] => 67113 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [67076] => stdClass Object ( [nazev] => Jiří Trejbal docentem [datum] => 03.11.2022 [priorita] => [platne_od] => 03.11.2022 [platne_do] => [kategorie] => 2 [obrazek] => 0001~~8wqJz0hMAgA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Gratulujeme! [odkaz] => [detail] =>

Dne 3. 11. 2022 úspěšně dokončil své habilitační řízení v oboru Organická technologie odborný asistent našeho ústavu a vedoucí Laboratoře výzkumu a vývoje chemických technologií Dr. Jiří Trejbal. Po jeho přednášce na téma Syntetický přístup k návrhu chemických procesů se Vědecká rada Fakulty chemické technologie VŠCHT Praha jednomyslně shodla na přijetí jeho žádosti. Přestože formálně musí vše ještě potvrdit rektor univerzity a předat jmenovací dekrety, můžeme již dnes docentu Trejbalovi srdečně pogratulovat a přejeme mu do jeho profesní kariéry, ideálně na VŠCHT a na našem ústavu, mnoho štěstí a také mnoho dalších úspěšně realizovaných technologií, patentů a v neposlední řadě také jiných vědeckých výstupů. 

[autor] => [iduzel] => 67076 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [66784] => stdClass Object ( [nazev] => Publikace [datum] => 14.10.2022 [priorita] => [platne_od] => 14.10.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~c3c0AgA.png [ikona] => [obsah] => Role lipidových nanotobolek v efektivní topické aplikaci léčiv s odlišnými fyzikálně-chemickými vlastnostmi [odkaz] => [detail] =>

Kolegyně z Laboratoře dermální a transdermální aplikace léčiv úspěšně dokončily publikaci článku na téma Role lipidových nanotobolek v efektivní topické aplikaci léčiv s odlišnými fyzikálně-chemickými vlastnostmi v impaktovaném časopisu International Journal of Pharmaceutics

Transdermální podání léčiv nabízí řadu výhod oproti jiným běžným způsobům aplikace. Z výhod lze zmínit například schopnost udržení stabilní hladiny léčiva v oběhovém systému nebo snížení nežádoucích vedlejších účinků vyskytujících se při obvyklých způsobech podání léčivé látky. Limitujícím faktorem pro tento způsob aplikace je však vynikající bariérová schopnost lidské kůže a také fyzikálně-chemické vlastnosti léčiv, které pro tuto cestu průchodu nejsou vhodné. Jednou možností, jak tyto překážky překonat je zabudování léčiva do nanonosičů, které zajistí zefektivnění transdermálního přechodu. Za tímto účelem jsme využili systém lipidových nanotobolek (Lipid nanocapsules, LNCs) pro efektivnější topickou aplikaci tří farmaceuticky významných léčiv: indometacinu (IND), diklofenaku sodného (DF) a kofeinu (CF). Předkládáme stabilní systém připravený metodou teploty fázové inverze s velikostí částic pod 100 nm a indexem polydisperzity menším než 0,1. LNC vykazují skvělou enkapsulační účinnost pro IND a DF, ale neenkapsulují kofein. Interakce léčiva se složkami systému byla prokázána (v případě IND a DF) nebo vyvrácena (v případě CF) pomocí infračervené spektroskopie. Permeačními ex vivo experimenty na kůži z prasečích boltců jsme potvrdili výrazný příznivý vliv nanoformulace v topické aplikaci vybraných léčiv. Touto prací jsme prokázali, že lipidové nanotobolky hrají důležitou roli v efektivním podání léčiv skrze kožní bariéru.

Celý článek si můžete přečíst ZDE

[autor] => [iduzel] => 66784 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [67075] => stdClass Object ( [nazev] => Účast studentů na požárním cvičení v rámci předmětu Bezpečnost chemických výrob [datum] => 03.11.2022 [priorita] => [platne_od] => 03.11.2022 [platne_do] => [kategorie] => 4 [obrazek] => 0008~~S8qvKrAAAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>


Studium na našem ústavu není jen laboratorní činnost, sezení v lavicích a vstřebávání teoretických znalostí. V rámci předmětu Bezpečnost chemických výrob se 20. října 2022 studentky a studenti podívali do závodu Orlen Unipetrol RPA v Litvínově a účastnili se požárního cvičení, kde si mohli v praxi vyzkoušet mimo jiné také správnou techniku hašeni pod dohledem místních hasičů. Jak je vidět podle obrázků, vedli si skvěle a požár zdárně uhasili! 

 ◳ bozp2 (jpg) → (originál)

 ◳ bozp4 (jpg) → (originál)

 ◳ bozp6 (jpg) → (originál)

 ◳ bozp1 (jpg) → (originál)

 ◳ bozp5 (jpg) → (originál)

 ◳ bozp7 (jpg) → (originál)

[autor] => [iduzel] => 67075 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [66650] => stdClass Object ( [nazev] => Zahraniční stáž Ing. Pavlíny Komínové v rámci doktorského studia [datum] => 11.10.2022 [priorita] => [platne_od] => 11.10.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0006~~K0gsy8nMSwQA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

FARMACEUTICKÁ TECHNOLOGIE, BRATWURST A MNOHEM VÍC

92 dní plných poznávání a získávání nových zkušeností. Tak bych velmi stručně v jedné větě shrnula svoji tříměsíční stáž na Technické univerzitě v německém městě Braunschweig. Té jsem se zúčastnila v rámci výměnného studentského programu ERASMUS+. Jako student doktorského programu Léčiva a Biomateriály jsem tak měla příležitost poznat život v laboratoři jiného výzkumného pracoviště a s novými přístroji. V mém případě se jednalo o laboratoře Centra pro farmaceutické inženýrství nazývaného PVZ – Center of Pharmaceutical Engineering, které je součástí Technické univerzity, konkrétně o skupinu Pharma- and Bioparticle Technology a má práce probíhala pod vedením Dr. rer. nat. Jana Henrika Finkeho. 

Tématem mého výzkumu bylo studium vlivu vlhkosti na tokové a kompaktační chování farmaceutických pomocných látek používaných na přípravu pevných lékových forem, jako jsou např. farmaceutické tablety. Vlhkost je vnějším faktorem, který se v průběhu roku mění a není ji mnohdy možné ovlivnit. Vyšší přítomnost vlhkosti vede u hygroskopických látek ve většině případů ke zhoršení jejich tokových a kompaktačních vlastností. To má u produkce farmaceutických tablet za následek například značnou hmotnostní variabilitu, nízkou pevnost či degradaci obsaženého léčiva. Výsledkem pak může být až jejich nevhodnost k distribuci. V rámci samotné práce jsem se tedy zaměřila na objasnění dopadu vlhkosti na zpracovatelnost dvou široce používaných a na vlhkost citlivých farmaceutických pomocných látek - mikrokrystalické celulózy a částečně předželovaného škrobu. Pozornost jsem dále věnovala i možnosti eliminace negativního vlivu vlhkosti přídavkem magnesium aluminometasilikátu s obchodním názvem Neusilin US2, který disponuje k tomu vhodnými fyzikálně-chemickými vlastnostmi.

Pro charakterizaci připravených směsí a tablet jsem používala přístroje, které byly pro mě úplně nové. Naskytla se mi možnost pracovat s přístroji jako Granudrum, Schulzeho smykový tester RST-XS či kompaktační analyzátor STYL´One. Stáž mi tak poskytla příležitost si během krátké doby značně rozšířit portfolio vybavení, s kterým umím pracovat. Stejně tak si zlepšit úroveň anglického a německého jazyka, jenž jsem používala, ať už při vyřizování potřebných formalit spjatých s pobytem v cizí zemi, tak i na každodenní bázi při práci, konzultacích nebo řešení jakýchkoliv problémů.

 ◳ Kompaktacni simulator (png) → (šířka 450px)  ◳ Schulzeho smykový tester (png) → (šířka 450px)  ◳ Granudrum (png) → (šířka 450px)


Technická univerzita je nejstarší univerzitou s technologickým zaměřením v Německu, a má tak mezi univerzitami značné renomé. Díky tomu Braunshweig patří mezi studentská města plná mladých lidí z různých koutů světa, ale rovněž bohatou historií a řadou památek, náměstíček s hrázděnými domy či parků. Lze tak najít nespočet míst, kde trávit volné chvíle, odpočívat a poznávat kulturu cizího města z bratwurstem v ruce, jakožto typickým německým gastronomickým požitkem. Díky dobré lokaci města není však vůbec obtížné si sbalit batoh a na víkend se podívat i na jiná místa. V průběhu mého pobytu jsem například navštívila Národní park Harz, ale také města jako Hamburk či Brémy. Stáž je tak rovněž i dobrým způsobem, jak obohatit své znalosti i z jiného pohledu než z toho chemického.

 ◳ PVZ (png) → (šířka 450px)  ◳ PVZ_2 (png) → (šířka 450px)

[autor] => [iduzel] => 66650 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [66662] => stdClass Object ( [nazev] => Realizace technologie dicyklopentadienu [datum] => 03.10.2022 [priorita] => [platne_od] => 03.10.2022 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => 0001~~S0kuSAEA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => prof. Josef Pašek, doc. Jiří Krupka [odkaz] => https://www.vscht.cz/popularizace/mohlo-by-vas-zajimat/dlouholeta-spoluprace-dospela-k-uspesne-realizaci?fbclid=IwAR2U5BDu78r7VoFX3jhrbyBeek1-IkDN-XB4xvOiU48j-EXx3VkWj8FkMA0 [detail] => [autor] => [iduzel] => 66662 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [65482] => stdClass Object ( [nazev] => Disertační práce [datum] => 16.08.2022 [priorita] => [platne_od] => 13.09.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~K8qvKkhMAQA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Studium kinetiky desintegrace pevných lékových forem v závislosti na formulaci [odkaz] => [detail] =>

V dnešní novince Vám přínášíme krátký popis dalšího z témat disertačních prací, které bylo prezentováno na našich pravidelných schůzích ústavu v letním semestru. Tentokrát se jedná o práci Ing. Radima Bittnera "Studium kinetiky desintegrace pevných lékových forem v závislosti na formulaci".


Tablety patří mezi nejrozšířenější způsoby podávání léčiva do těla pacienta. K zajištění správného působení je ovšem třeba znát, jak rychle se daná tableta v těle rozpadne a léčivá látka přejde do krevního oběhu. Na počátku celého procesu je tedy právě rozpad tablety. Jedná se o komplexní proces, při kterém dochází k průniku kapalného média do struktury tablety a následně jejímu rozpadu za uvolnění počátečních fragmentů, které se poté dále rozpadají na menší částice. Jedním z často limitujících faktorů tohoto procesu je právě rychlost pronikání kapalného média do struktury tablety. Tato rychlost je ovlivněna řadou faktorů, zejména pak velikostí a četností pórů přítomných v tabletě a pevností vazeb mezi jednotlivými částicemi. Tyto faktory jsou výsledkem komplexních vztahů mezi viskoelastickými vlastnostmi excipentů a účinné léčivé látky v tabletovině, velikostí jejich částic a parametrů výrobního procesu, zejména pak lisovacího tlaku.

Způsob a rychlost jakým se tableta rozpadne společně s velikostí následně uvolněných částic hraje největší roli při určování rychlosti nástupu terapeutických účinků. Proces rozpadu tablety lze měřit několika způsoby, např. obrazovou analýzou nebo laserovou difrakcí. Obě zmíněné metody mají své přednosti i nedostatky. Analýza pomocí optického mikroskopu vyžaduje větší množství času, ovšem analýza pomocí laserové difrakce zase neposkytuje žádné informace o tvaru částic. Bylo tedy cílem vyvinout způsob pozorování rozpadu tablet s využitím obou těchto metod a následné matematické modelaci založené na populační bilanci částic. Toto modelování si lze představit jako rozdělení všech změřených částic do velikostních tříd a následné sledování, jak se zastoupení těchto tříd mění v průběhu měření.

Tímto způsobem lze o rozpadu tablety říci více než jen jak velké částice se z tablety uvolní, ale lze také sledovat, jaké velikostní třídy jsou preferovány a jaká je rychlost rozpadu těchto tříd na menší částice. Dalším možným využitím je například sledování vlivu složení tablety na její rozpad.  Lze tedy třeba porovnat dva farmaceutické přípravky se stejnou terapeutickou indikací (např. Ibalgin a APO-Ibuprofen) a říci, který z nich bude mít rychlejší nástup účinků právě na základě svého rozpadu. Zároveň lze také dělat hypotetické předpoklady o tom, jak mohla být zkoumaná tableta vyrobena, zejména v jakém kroku bylo přidáno rozvolňovadlo, vzhledem k velikosti uvolněných částic během rozpadu tablety. Jedná se tedy o perspektivní metodu, kterou lze využít k mnoha účelům a na jejímž zdokonalení se stále pracuje.

[autor] => [iduzel] => 65482 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [64592] => stdClass Object ( [nazev] => Disertační práce [datum] => 17.07.2022 [priorita] => [platne_od] => 17.07.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0004~~K07OOLwyN1Gh4OjMw2sLihLLKhWyE0uMAA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Využití heterogenních katalyzátorů na bázi polymerních sítí [odkaz] => [detail] =>

V letním semestru akadamického roku 2021/2022 měla na pravidelné schůzi našeho ústavu odbornou přednášku Ing. Kateřina Zítová. V rámci tohoto setkání představila teze své disertační práce "Využití heterogenních katalyzátorů na bázi polymerních sítí" a seznámila ústav se svými dosavadními výsledky. Krátký rozbor problematiky, kterou se Ing. Zítová zabývá, Vám nyní přinášíme. 

Využití oxidu uhličitého coby levné, netoxické a obnovitelné suroviny pro další zpracování se v posledních letech těší zvýšenému zájmu a to především díky ekonomickým a environmentálním benefitům spojených s problematikou neustálého zvyšování koncentrace CO2 v ovzduší vlivem spalování fosilních paliv a deforestace. Jednou z efektivních možností využití CO2 je jeho cykloadice na epoxidy vedoucí k syntéze cyklických karbonátů. Cyklické karbonáty jsou důležitou skupinou látek, které nacházejí uplatnění nejen jako aprotická rozpouštědla, prekurzory pro výrobu polymerů a elektrolyty v lithiových bateriích, ale také jako intermediáty při přípravě biologicky aktivních látek. Vzhledem k termodynamické stabilitě oxidu uhličitého musí být v takovéto reakci použit vhodný katalyzátor. V této oblasti v posledních letech dominovaly katalyzátory na bázi kovů. Současným trendem je však použití organokatalyzátorů. Na základě toho byly připraveny nové katalyzátory na bázi solí dusíkatých heterocyklů, mezi které patří například: pyridin, 1-methylimidazol, 1,2,4-triazol a chinolin. Pro zajištění heterogenní katalýzy jsou tyto katalyzátory naneseny na mesoporézní molekulová síta MCM-41. Výhodou heterogenních katalyzátorů oproti homogenním je jejich snadnější separace z reakční směsi a možnost opětovného použití. Současně bylo zjištěno, že heterogenní katalyzátory vykazují větší stabilitu. Charakterizace připravených materiálů dostupnými metodami (tj. sorpce dusíku, UV/VIS, XRD, IČ, EA) poskytuje potvrzení úspěšné sorpce dusíkaté sloučeniny ve formě oniové soli, kvantifikaci množství navázané dusíkaté sloučeniny a potvrzení přítomnosti halogenu coby aniontu. Katalytická aktivita byla výrazně ovlivněna volbou dusíkaté sloučeniny. S využitím pyridiniových a imidazoliových solí nanesených na MCM-41 bylo dosaženo vysoké konverze výchozí látky a 100% selektivity k žádanému produktu. Zároveň bylo možné katalyzátory opakovaně použít bez výraznější ztráty katalytické aktivity. Dalším směrem ve výzkumu je studium asymetrické cykloadice. Pro zajištění kinetické rezoluce racemických epoxidů s CO2 je potřeba připravit vhodný chirální katalyzátor. I v tomto směru dominují převážně katalyzátory na bázi kovů a kinetická rezoluce epoxidů pouze chirálními organokatalyzátory zůstává stále výzvou.

[autor] => [iduzel] => 64592 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [65038] => stdClass Object ( [nazev] => Publikace [datum] => 28.06.2022 [priorita] => [platne_od] => 28.06.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~S0wqLilKTC4xBAA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Výzkum molekulárního uspořádání tadalafilu v pevných disperzích pomocí inverzní GC a Ramanovského mapování [odkaz] => [detail] =>

Laboratoř pevných lékových forem nespí ani v letních měsících. Jsme rádi, že můžeme na světě přivítat novinku v podobě článku v kvalitním impaktovaném časopisu International Journal of Pharmaceutics. 

Pochopení změn v povrchové energii pevných disperzí hraje klíčovou roli v úspěchu jejich formulace. Cílem studie bylo prozkoumat molekulární struktury pevných disperzí tadalafilu připravených různými technikami a dále je korelovat s informacemi o povrchové energii indikujícími konečnou amorfnost produktu. Tato studie významně zlepšuje náhled na homogenitu distribuce léčivé látky v pevných disperzích a také zvyšuje další potenciální využitelnost inverzní plynové chromatografie ve farmaceutickém průmyslu. Úspěšně byl zaveden i nový přístup k hodnocení molekulárního uspořádání léčivé látky v pevných disperzích, který je zvláště užitečný pro zkoumání mísitelnosti složek, a to v případech, ve kterých konvenční charakterizační techniky (např. XRPD nebo DSC) jsou neprůkazné nebo poskytují různé výsledky.

Celý článek již nyní dostupný ZDE

[autor] => [iduzel] => 65038 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [64459] => stdClass Object ( [nazev] => Disertační práce [datum] => 24.06.2022 [priorita] => [platne_od] => 24.06.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0004~~8_ONT0wqLilKzC4BAA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Kombinovaný in-silico a experimentální přístup k efektivnímu zvětšování měřítka procesů ve farmaceutickém průmyslu [odkaz] => [detail] =>

V letním semestru akadamického roku 2021/2022 měl na pravidelné schůzi našeho ústavu odbornou přednášku Ing. Nikita Marinko, který představil teze své disertační práce "Kombinovaný in-silico a experimentální přístup k efektivnímu zvětšování měřítka procesů ve farmaceutickém průmyslu" a seznámil zúčastněné se svými dosavadními výsledky. Krátký rozbor problematiky, kterou se Ing. Marinko zabývá, přinášíme v této novince. 


Technologie válcové kompaktace slouží ve farmaceutickém průmyslu k provedení suché granulace jemných práškových směsí s cílem zlepšit jejich špatné tokové vlastnosti, a tudíž zjednodušit zpracovatelnost materiálu v navazujících procesech, kterým je nejčastěji tabletování. V minulých letech se tato technologie začala upřednostňovat více oproti ostatním granulačním technologiím, protože je zároveň šetrná k životnímu prostředí a její provoz není spojen s vyššími provozními náklady. Při tomto procesu se přivádí prášková směs do úzké štěrbiny mezi dva proti sobě se točící válce, kde dochází k její kompresi. Densifikovaný materiál či kompakt opouštějící kompaktační zónu mezi válci se odborně označuje jako pásek (převzato z anglického slova ribbon). Tyto kompakty se poté vždy rozdrtí na granulát obvykle protlačením přes síto. Hrubost granulátu je dána velikostí ok použitého síta a volí se s ohledem na následující procesy zpracování meziproduktu jako kompromis mezi tokovostí a tabletovatelností směsi vzhledem k jakostním požadavkům na finální produkt.

Základním problémem ať už ve vývoji procesu či následném transferu technologie je nalezení optimálních procesních parametrů, při kterých se získá vhodný granulát pro další zpracování. Vzhledem k tomu, že nelze aplikovat univerzální postup pro každou lékovou formulaci, je obvyklým postupem v praxi provedení empirické studie na kompaktoru o nejmenším dostupném měřítku. V takovém postupu se vyzkouší několik nastavení procesních parametrů, které poskytnou odlišné šarže granulátů, a každá šarže se dále zpracuje až na finální produkt. Nejvhodnější meziprodukt z těchto šarží se zvolí z hlediska jednoduchosti navazujícího zpracování a vyhodnocení jakosti finálního produktu (např. pevnost tablet, disoluční profil atd.). Ačkoliv tímto postupem lze zjistit, při jakém nastavení procesních parametrů se vyrobí preferovaný granulát na výchozím zařízení, tak v momentě transferu procesu na jiná zařízení válcové kompaktace by se musel tento empirický vývoj provést zcela znovu. Nalezení výběru optimálních procesních parametrů pro technologický transfer mezi zařízeními válcové kompaktace je proto v současnosti stále rozvíjeným tématem v oboru farmaceutického inženýrství. Transfer totiž dále komplikují konstrukční a geometrické rozdíly různých zařízení (materiál stěn zařízení v kontaktu s práškovou směsí, orientace válců v prostoru – tok materiálu může být horizontální či vertikální). Většina zařízení pro válcovou kompaktaci se zároveň liší uspořádáním aparatury a systémem vhánění směsi do záchytové zóny válců šnekovým dopravníkem, které společně s otáčením válců zajišťují plynulost toku materiálu a jeho kompresi. Dalším zásadním aspektem problematiky transferu jsou reologické a fyzikální vlastnosti zpracovávané práškové suroviny na vstupu do zařízení, mezi které patří zejména výchozí sypná hustota prášku, součinitel vnitřního a vnějšího tření částic směsi a kompresibilita prášku. Primárně se tedy usiluje o zavedení metodik, které minimalizují potřebu využívat empirie (hlavně ve velkém měřítku), která je provázena materiálovými, a tudíž ekonomickými ztrátami. To je umožněno využitím technologických postupů, které implementují mechanistické matematické modelování procesu válcové kompaktace.

Při důkladnější analýze procesu bylo zjištěno, že přenositelnost této technologie spočívá v jedné důležité vlastnosti ještě nerozdrcených kompaktů neboli rolovaných pásků farmaceutické směsi kterou lze za účelem hodnocení procesu monitorovat. Charakterizace meziproduktu tedy dovoluje jakostně rozlišit připravené šarže, což znamená, že v následném transferu či scale-up procesu je úspěšnost celé operace hodnocena právě dosažením stejné a striktně dané kvality kompaktů jako v pilotní studii na zařízení o malém výrobním měřítku. Specificky se jedná o objemovou hmotnost těchto kompaktů (zdánlivá hustota pásku; ribbon envelope density). Změření objemů těchto pásků k vypočtení objemové hmotnosti je ale komplikované kvůli jejich nepravidelnému tvaru. Pro přenositelnost je ale tato charakterizace stěžejní, jelikož změřené hodnoty zdánlivé hustoty šarží kompaktů farmaceutické směsi připravených za různých nastavení na zařízení poskytují informaci o chování při stlačování materiálu mezi válci, které lze vyjádřit hodnotou kompresibilitní konstanty, pomocí které lze s využitím matematického modelování procesu predikovat průběh výroby v zařízeních určených pro transfer technologie.

V rámci prvního roku řešení disertační práce byla k tomu vyvinuta metoda využívající výtlak objemu pevného měřícího média (skleněných mikrokuliček), která je analogická metodám využívajícím výtlaku kapalin dle Archimédova zákona. Měření pomocí výtlaku kapalin je ale možné pouze v případě, že materiály nejsou použitou kapalinou smáčeny, což v případě porézních kompaktů multi-komponentních farmaceutických směsí nelze spolehlivě aplikovat. V současnosti poskytuje nově vyvinutá metoda informace o zdánlivé hustotě s přesností srovnatelnou k nízkotlaké rtuťové porozimetrii, oproti které má řadu výhod, zejména rychlost, bezpečnost a nízké náklady na měření. S pomocí dat naměřených vyvinutou metodou se už validovaly matematické modely pro reálné farmaceutické směsi momentálně vyvíjené společností Zentiva k.s. Transfery technologie na jiná zařízení jsou pro tyto reálné farmaceutické směsi plánované do konce roku 2022.

 ◳ suchá granulace_1 (png) → (originál)            ◳ suchá granulace_2.png (jpg) → (originál)


 ◳ metodika práce (png) → (originál)

[autor] => [iduzel] => 64459 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [64982] => stdClass Object ( [nazev] => Úspěšný průběh bakalářských státnic [datum] => 21.06.2022 [priorita] => [platne_od] => 21.06.2022 [platne_do] => [kategorie] => 2 [obrazek] => 0001~~Ky45vLAkLzM5FQA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Gratulujeme 20 novým bakalářům! [odkaz] => [detail] =>


V úterý 21.6. 2022 proběhly na našem ústavu státní závěrečné zkoušky bakalářských studijních programů a obhájení bakalářských prací.

Před zraky členů tří komisí uspělo ve dvou studijních programech celkem 20 studentek a studentů.

Srdečně všem gratulujeme, přejeme vše nejlepší do dalšího kariérního života a s těmi, kteří si vybrali své navazující magisterské studium na našem ústavu, se těšíme v září na viděnou. Přehled úspěšných studentů, kteří dosáhli v červnovém termínu akademického roku 2021/2022 titul Bc.: 

 • studijní program Chemie a chemické technologie
Bc. Ondřej Holoubek Bc. Marie Kaňková Bc. Jana Vostrá • studijní program Syntéza a výroba léčiv

Bc. Kateřina Čermáková Bc. Helena Hinterholzová Bc. Veronika Hrůzová
Bc. Markéta Hudcová Bc. Linda Chárová Bc. Kristýna Kissiková
Bc. Zuzana Kubešová Bc. Martin Mala Bc. Marcel Mimra
Bc. Jana Mušková Bc. Kateřina Slaninová Bc. Tereza Staňková
Bc. Terézia Šlosárová Bc. Anna Šmídová Bc. Patrik Švejda
Bc Matúš Švichký Bc. Šimon Zahradník

[autor] => [iduzel] => 64982 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [64596] => stdClass Object ( [nazev] => Tradiční fotbálek jako rozloučení s novými inženýry a následná společná večeře [datum] => 09.06.2022 [priorita] => [platne_od] => 10.06.2022 [platne_do] => [kategorie] => 4 [obrazek] => 0001~~S8svSUrMMTKKNwQA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>


Jako každý rok, tak i letos se na rozloučenou s čerstvými absolventy konal "přátelský" fotbalový zápas na Sportovním areálu Hanspaulka mezi zástupci našeho ústavu a novými inženýry s následnou a nezbytnou regenerací u dobrého jídla a nápojů. 

Nervydrásající zápas nakonec dopadl dobře, nikdo se nezranil, padlo spoustu hezkých branek, všichni zazářili a skóre samozřejmě nikdo nepočítal. Se souhlasem našeho ústavního polo(profesionálního) fotografa Martina Zapletala si můžete níže prohlédnout pár fotek, které tento zápas mapují. 

V restauraci Na Kotlářce jsme potom toto příjemné odpoledne završili dobrou večeří a dalšími pochutinami. Proslovu k absolventům se ujal vedoucí ústavu, poděkoval za jejich práci a popřál jim do budoucna vše nejlepší. 


 ◳ fotbal22_2 (jpg) → (originál)

 ◳ fotbal22_3 (jpg) → (originál)

 ◳ fotbal22_4 (jpg) → (originál)

 ◳ fotbal22_5 (jpg) → (originál)

[autor] => [iduzel] => 64596 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [64594] => stdClass Object ( [nazev] => Úspěšný průběh magisterských státnic [datum] => 08.06.2022 [priorita] => [platne_od] => 08.06.2022 [platne_do] => [kategorie] => 2 [obrazek] => 0001~~Ky45vLAkLzM5FQA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Gratulujeme 17 novým inženýrkám a inženýrům! [odkaz] => [detail] =>V úterý 7.6. 2022 proběhly na našem ústavu státní závěrečné zkoušky magisterských studijních programů a obhájení diplomových prací.Před dvěma nezávislými komisemi uspělo celkem 17 studentek a studentů.

Přehled úspěšných studentů, kteří dosáhli v červnovém termínu akademického roku 2021/2022 titul Ing.:

Ing. Darina Achrimeňa Ing. Jakub Bachmaier Ing. Michal Drahozal
Ing. Tetiana Kruts Ing. Aneta Krýchová Ing. Duc Thinh Le
Ing. Lukáš Máčal Ing. Michaela Martínková Ing. Tereza Mužíková
Ing. Sára Pálková Ing. Jiří Pokorný Ing. Doreen Prittsová
Ing. Ondřej Sauer Ing. Dominika Šindelářová Ing. Michaela Vaňková
Ing. Tereza Virtová Ing. Karolína Zelinková


Srdečně všem gratulujeme a přejeme vše nejlepší do dalšího kariérního i osobního života. 

[autor] => [iduzel] => 64594 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [64662] => stdClass Object ( [nazev] => Zakončení kurzů Univerzity třetího věku [datum] => 30.05.2022 [priorita] => [platne_od] => 30.05.2022 [platne_do] => [kategorie] => 3 [obrazek] => 0002~~KzUuizcCAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => pod záštitou Ústavu organické technologie [odkaz] => [detail] =>

S koncem semestru 20. května 2022 byl slavnostně zakončen i 6. běh Univerzity třetího věku (dále jen U3V) "S počítačem přátelsky od A do Z" a také kurz "Chemie a svět kolem nás".  

Kurz "S počítačem přátelsky od A do Z" zakončilo 10 studentů (v prvních třech semestrech chodilo 24 až 21 studentů, ale mnozí z nich studia bohužel kvůli covidu zanechali). Garantkou kurzu a hlavní vyučující je Ing. Zina Valášková, CSc. a studentům během výuky pomáhají i naše ochotné doktorandky přítomné na hodinách, které průběžně odpovídají jednotlivým studentům na jejich dotazy. Během celého kurzu se studenti U3V seznámí s operačním systémem Windows a jeho součástmi, s prací na internetu, e-mailovou poštou, s částí MS Office (Word, Excel, PowerPoint) a také s používáním chytrých mobilních telefonů. Součástí kurzu je i možnost vyzkoušet si instalace SW, rozebrat a složit počítač nebo notebook.

Kurz „Chemie a svět kolem nás“ zakončilo 5 studentů (stejně jako u předchozího kurzu, byl problémem nedokončení většiny nastoupených studentů kurzu covid). Do dalšího ročníku jich postupuje 5 a doufáme, že nám zachovají přízeň. Garantkou tohoto kurzu je doc. Ing. Eliška Vyskočilová, PhD., která nejen sama přednáší studentům prvního ročníku, ale zároveň koordinuje a sestavuje program celého kurzu. Studenti se v průběhu dvouletého studia seznámí s tím, kde všude mohou ve svém životě chemii potkat a co vše chemie kolem nás vlastně zahrnuje. Součástí kurzu jsou také exkurze po vybraných pracovištích VŠCHT (mineralogické sbírky, pivovar, Ústav skla a keramiky atd.) i po externích pracovištích (např. návštěva Národního archivu).    

Při slavnostním zakončení dostali studenti diplom a drobné dárky, které jim předali zástupci Ústavu organické technologie spolu s příslušnými garantkami jednotlivých kurzů. Následně studenti spolu s vyučujícími poseděli na slavnostním obědě v restauraci Masarykovy koleje v Praze 6 (viz foto).

Úspěšným absolventům blahopřejeme a již nyní se těšíme na nové. Od poloviny října 2022 budou probíhat nové dvouleté běhy U3V a již je možné se na ně přihlašovat. Pokud jste aktivní Vy nebo máte aktivní rodiče, babičky, dědečky, určitě se nebojte jim pomoci se zapojit. Více informací k U3V naleznete na tomto odkazu. Přihlášky je možné podávat přes sekretariát našeho ústavu p. Aleně Křivské („S počítačem přátelsky od A do Z“) nebo na děkanát FCHT p. Monice Šáchové („Chemie a svět kolem nás“). Těšíme se na Vás!

 ◳ u3v_3 (jpg) → (originál)
 ◳ u3v_5 (jpg) → (originál) ◳ posezení U3V po diplomech (jpg) → (originál)
[autor] => [iduzel] => 64662 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [64642] => stdClass Object ( [nazev] => Studenti ÚOT sbírají úspěchy [datum] => 23.05.2022 [priorita] => [platne_od] => 23.05.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~Sy1LjC9ILSnKzM4vSwQA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Nejlepší poster na konferenci ICCT [odkaz] => [detail] =>


Milého úspěchu se na 9. mezinárodní chemicko-technologické konferenci (ICCT) dočkala naše doktorandka, Ing. Eva Petříková, která získala 1. místo v kategorii o nejlepší poster. Srdečně blahopřejeme. 

 ◳ ICCT 2022_winner (jpg) → (originál)

[autor] => [iduzel] => 64642 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [64632] => stdClass Object ( [nazev] => Cena Wernera von Siemense za rok 2021 [datum] => 20.05.2022 [priorita] => [platne_od] => 20.05.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~C85MzU3NK45PTs1LBAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Disertační práce z našeho ústavu mezi oceněnými! [odkaz] => [detail] =>


S radostí oznamujeme, že se naše dnes již bývalá doktorandka a nyní zaměstnankyně Dr. Lada Sekerová umístila se svou disertační prací Hyper-sesíťované porézní polyacetylenové sítě jako heterogenní katalyzátory  pod vedením Doc. Elišky Vyskočilové na překrásném 5. místě v soutěži o Cenu Wernera von Siemense za rok 2021


Soutěž proběhla v konkurenci 163 přihlášených disertačních prací a Dr. Sekerová se umistila jako jediná zástupkyně VŠCHT Praha. Gratulujeme!


https://www.cenasiemens.cz/vitezove-ceny-wernera-von-siemense-2021  

[autor] => [iduzel] => 64632 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [64561] => stdClass Object ( [nazev] => Prof. Petr Zámostný oceněn studentskou cenou Vitriol [datum] => 12.05.2022 [priorita] => [platne_od] => 12.05.2022 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => 0001~~S07Nq4wvyywpyszPAQA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => jako nejlepší pedagog FCHT za rok 2021. Gratulujeme! [odkaz] => https://www.vscht.cz/#novinka_detail36522200064560 [detail] => [autor] => [iduzel] => 64561 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [64485] => stdClass Object ( [nazev] => Odborná přednáška hostujícího vědce [datum] => 03.05.2022 [priorita] => [platne_od] => 03.05.2022 [platne_do] => [kategorie] => 1 [obrazek] => 0002~~cw3xiC8oSk3JSyzOTgQA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Dr. Naresh Kumar z ETH Zurich [odkaz] => [detail] =>

 ◳ Dr.Kumar (png) → (originál)

Na pozvání Dr. Martina Veselého z našeho ústavu proběhla v pátek 29.4.2022 přednáška 

Nanoscale chemical imaging of 2D materials using tip-enhanced optical spectroscopy


Dr. Naresh Kumar, ETH Zurich


In the last decade, tip-enhanced optical spectroscopy has emerged as a powerful analytical tool for hyperspectral chemical imaging of 2D materials at the nanoscale. In this talk, I will present the basic principles of tip-enhanced optical spectroscopy and discuss how tip-enhanced Raman spectroscopy (TERS) can be used to visualize structural defects in pristine single-layer graphene [1,2] and determine the level and location of molecular disorder in chemically functionalized few-layer graphene [3], carboxyl-modified graphene oxide [4] and graphene nanoribbons [5]. Furthermore, application of hyperspectral tip-enhanced photoluminescence (TEPL) microscopy to probe excitonic processes in single-layer MoS2 [6], visualize optoelectronic behavior of grain boundaries grain boundaries in singlelayer WSe2 [7] and probe nanoscale exciton funneling at wrinkles of twisted bilayer MoS2 [8] will be presented.

References
1. S. Mignuzzi, N. Kumar, B. Brennan, I. S. Gilmore, D. R. Richards, A. J. Pollard, D. Roy “Probing individual point defects in graphene via near-field Raman scattering” Nanoscale 2015, 9, 19413-19418
2. W. Su†, N. Kumar†, N. Dai, D. Roy “Nanoscale chemical mapping of intrinsic defects in graphene using tipenhanced Raman spectroscopy” Chemical Communications 2016, 52, 8227-8230
3. E. L. Legge, K. R. Paton, M. Wywijas, G. McMahon, R. Pemberton, N. Kumar et al. “Determining the level and location of functional groups on few-layer graphene and their effect on the mechanical properties of nanocomposites” ACS Applied Materials & Interfaces, 2020, 12, 13481-13493
4. W. Su, N. Kumar, A. Krayev, M. Chaigneau “In situ topographical chemical and electrical imaging of carboxyl graphene oxide at the nanoscale Nature Communications 2018, 9: 2891
5. W. Su, A. Esfandiar, O. Lancry, J. Shao, N. Kumar, M. Chaigneau "Visualising structural modification of patterned graphene nanoribbons using tip-enhanced Raman spectroscopy" Chemical Communications, 2021, 57, 6895-6898
6. W. Su†, N. Kumar†, S. Mignuzzi, J. Crain, D. Roy “Nanoscale mapping of excitonic processes in single layer MoS2 using tip-enhanced photoluminescence microscopy” Nanoscale 2016, 8, 10564-10569
7. W. Su, N. Kumar, H. Shu, O. Lancry, M. Chaigneau “In situ Visualization of Optoelectronic Behavior of Grain Boundaries in Monolayer WSe2 at the Nanoscale” The Journal of Physical Chemistry C, 2021, 125, 26883-26891
8. J. Shao, F. Chen, W. Su, N. Kumar, Y. Zeng, L. Wu, H. W. Lu “Probing Nanoscale Exciton Funneling at Wrinkles of Twisted Bilayer MoS2 Using Tip-Enhanced Photoluminescence Microscopy” The Journal of Physical Chemistry Letters, 2022, 13, 3304-3309

[autor] => [iduzel] => 64485 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [64338] => stdClass Object ( [nazev] => Odchod skladníka Alexeje Petrovského do důchodu [datum] => 22.04.2022 [priorita] => [platne_od] => 22.04.2022 [platne_do] => [kategorie] => 2 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => lahev [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Ve středu 20. dubna 2022 ukončil své působení na ústavu skladník Alexej Petrovský, který na ústavu pracoval déle než 12 let. Nyní si bude užívat zaslouženého důchodu a my mu přejeme vše nejlepší do dalších let a děkujeme za jeho práci. 

Sklad po něm přebírá Dr. Martin Zapletal. V případě potřeby je tedy možné se na něj obrátit v kanceláři A67a nebo laboratořích A71 a AS31. Výdejní doba je v zásadě kdykoliv podle domluvy. 

[autor] => [iduzel] => 64338 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [64294] => stdClass Object ( [nazev] => Zahraniční stáž Ing. Evy Petříkové v rámci doktorského studia [datum] => 20.04.2022 [priorita] => [platne_od] => 20.04.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0002~~Sy1LjC9ILSnKzM4vSwQA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

V tomto roce byla příležitost se zúčastnit v rámci projektu ORBIS Horizon 2020 odborné stáže v zahraničí, nabrat nové zkušenosti a rozšířit své znalosti nejen v rámci problematiky dizertační práce. Odbornou stáž jsem absolvovala na Polytechnické univerzitě v Poznani. Tuto akademickou instituci jsem si vybrala z důvodu, že na ní působí pracovní skupina profesora Voelkela, která se aktivně zabývá problematikou Hansenových parametrů rozpustnosti, jež je součástí mé dizertační práce.

Hansenovy parametry rozpustnosti našly své uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích, zejména pak v barvářském a polymerním průmyslu. Z hlediska jejich využití v průmyslu farmaceutickém se zde uplatňuje koncept kompatibility. Jakmile budou mít dvě látky podobné Hansenovy parametry rozpustnosti, lze předpokládat, že budou kompatibilní. Tohoto konceptu lze využít zejména v preformulačním kroku výroby lékové formy při predikci kompatibility API-excipient. Často je totiž potřeba několika dalších experimentů k vyzkoušení vhodných excipientů k API, jež by napomohly její lepší rozpustnosti či stabilitě. Hansenovy parametry rozpustnosti mají v tomto směru velký potenciál pro zjednodušení a zrychlení výběrového procesu.

První dny stáže se sestávaly zejména v orientaci po obrovském kampusu, poučení o BOZP a PO, zaškolení s přístroji, určení cílů práce a odborných diskuzí. Polytechnická univerzita v Poznani má oproti VŠCHT jedno specifikum - přístup do laboratoří i na koleje je na kartu. Jediné, na co člověk potřebuje klíč, je kancelář. Po vyřízení přístupových práv a absolvování školení jsem už mohla vykonávat vlastní experimentální činnost. Cílem mé práce bylo určení Hansenových parametrů rozpustnosti binárních směsí polymerů využívaných ve farmaceutickém průmyslu a určení vlivu procesních technik hot-melt extruze a sprejového sušení na Hansenovy parametry rozpustnosti připravených binárních směsí.

Poznaň i okolí univerzity jsou malebné. Celý kampus se rozkládá po pravé straně řeky Warty. Z univerzitního kampusu je krásný výhled na Tumský ostrov, který je ohraničen řekami Wartou a Cybinou a na němž se zároveň nachází nejstarší arcikatedrální bazilika sv. Petra a Pavla. Za navštívení stojí i poznaňská nová ZOO či interaktivní muzeum o historie Poznaně: Brána Poznaně (Brama Poznania).

Dva měsíce stáže uběhly celkem rychle, ale byly dostačující k nabrání nových zkušeností a k poznání kulturních odlišností či porozumění jazyka a zlepšení komunikačních dovedností. Díky odborným konzultacím nejen s panem profesorem, ale i s paní doktorkou Adamskou jsem mohla rozšířit své znalosti v problematice a zároveň i získat skvělé partnery pro možnou budoucí spolupráci.

 ◳ poznan (png) → (originál)

[autor] => [iduzel] => 64294 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [64295] => stdClass Object ( [nazev] => Publikace [datum] => 14.04.2022 [priorita] => [platne_od] => 14.04.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~83c3AgA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Syntéza, modifikace a využití podvojných vrstevnatých hydroxidů jako katalyzátorů pro Baeyerovu-Villigerovu oxidaci [odkaz] => [detail] =>


Našim kolegyním a kolegům z Laboratoře aplikované katalýzy a chemických specialit byl uveřejněn článek zabývající se syntézou, modifikacemi a využitím podvojných vrstevnatých hydroxidů jako katalyzátorů pro Baeyerovu-Villigerovu oxidaci


Baeyerova-Villigerova oxidace může být provedena za použití homogenních i heterogenních katalyzátorů. Předkládaná studie se zabývá přípravou heterogenních katalyzátorů na bázi směsných oxidů modifikovaných cínem a jejich aplikací. Jako modelová reakce byla zvolena Baeyerova-Villigerova (BV) oxidace citralu na 2,6-dimethyl-1,5-dien-1-yl formiát, který byl následně hydrolyzován na melonal. Melonal má velmi příjemnou vůni po melounu a okurce, a proto se hodně využívá v parfumářském průmyslu.

Přečtěte si více! 

[autor] => [iduzel] => 64295 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [64057] => stdClass Object ( [nazev] => Obhajoba disertační práce [datum] => 12.04.2022 [priorita] => [platne_od] => 12.04.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0002~~Ky7LT4pPySw2AgA.png [obrazek_velky] => [ikona] => palec [obsah] => Ing. Jan Svoboda, Ph.D. [odkaz] => [detail] =>

Ing. Jan Svoboda v úterý 12.04.2022 úspěšně obhájil svoji disertační práci na téma "Potenciální cytostatika na bázi komplexů přechodných kovů" pod vedením Ing. Kamily Syslové, Ph.D.

Pane doktore, za celý ústav Vám srdečně gratuluji. Doktorské studium se Vám mírně protáhlo, avšak jak se říká: "Konec dobrý, všechno dobré." Jak byste charakterizoval své pocity po dosažení titulu Ph.D.?

Pocity jsou úžasné. Co vic k tomu dodat? Snad jen to, že studium se mi skutečně o dost prodloužilo. Ale jsem rád, že jsem doktorát zdárně dokončil i přes mé další projekty a pracovní vytížení především v posledních dvou letech. 

Mohl byste přiblížit, v čem spočívá hlavní přínos Vaší práce?

Hlavní přínos mé práce vidím v lepším porozumění chování komplexu přechodných kovů v biologickém systému a lepšímu objasnění vlivu použitých ligandů na výslednou cytotoxicitu a stabilitu.

Doktorské studium jste zdárně ukončil a určitě lze říct, že začíná nová kapitola života. Můžete se s námi podělit o Vaše budoucí kariérní kroky?

Budoucí kroky žádné nové (aspoň prozatím) nebudou. Jelikož jsem již v průběhu doktorátu pracoval v analytické společnosti Quinta-Analytica, budu zde pokračovat i nyní po dokončení studia.

Přejeme Vám do budoucna vše nejlepší v osobním i profesním životě a děkujeme za Vaše působení na našem ústavu a velké množsví dobře odvedené práce. 

[autor] => [iduzel] => 64057 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [64167] => stdClass Object ( [nazev] => Studentský teambowlding [datum] => 06.04.2022 [priorita] => [platne_od] => 06.04.2022 [platne_do] => [kategorie] => 4 [obrazek] => 0007~~KyjKT8vMAQA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

V úterý 5. 4. 2022 proběhla první speciální akce, doufejme první z mnoha, určená pro naše studenty v Bowling & Billiard Dejvice, kterou zorganizovali naši úžasní doktorandi.

Studentky a studenti jistě probrali mnoho chemických i nechemických témat, užili si zábavu a stmelili kolektiv, což při vyčerpávajícím studiu určitě nezaškodí! Všem studentům děkujeme za účast a těšíme se na pokračování. 


 ◳ 2 (png) → (originál)

 ◳ 4 (png) → (originál)

 ◳ 6 (png) → (šířka 450px)

 ◳ 18 (png) → (šířka 450px)

 ◳ 20 (png) → (šířka 450px)

 ◳ 9 (png) → (šířka 450px)

[autor] => [iduzel] => 64167 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [64050] => stdClass Object ( [nazev] => Publikace [datum] => 28.03.2022 [priorita] => [platne_od] => 28.03.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~8w3TTSwqyUzOSQUA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => Mikroskopická charakterizace katalytické vrstvy v palivovém článku [odkaz] => [detail] =>
V této novince Vám přinášíme novou publikaci (rozdělenou do dvou částí) vědců z Laboratoře mikrostruktury heterogenních materiálů, konkrétně doc. Čapka a dr. Veselého, kteří společně s kolegy z Ústavu anorganické technologie ukázali světu mikroskopickou charakterizaci katalytické vrstvy v palivovém článku typu PEM s cílem porozumět její vzniklé mikrostruktuře a transportním jevům jako je difuzivita či elektrická vodivost v takto připravené a charakterizované katalytické vrstvě. 
Výsledky tohoto výzkumu přispívají k vývoji systémů využivajících vodík jako zdroj elektrické energie, např. v dopravních prostředcích. 

Neváhejte a přečtěte si více!

https://doi.org/10.1016/j.electacta.2022.140133

https://doi.org/10.1016/j.electacta.2022.140121

[autor] => [iduzel] => 64050 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [64301] => stdClass Object ( [nazev] => Nabídka témat disertačních prací pro rok 2022/2023 [datum] => 14.03.2022 [priorita] => [platne_od] => 14.03.2022 [platne_do] => [kategorie] => 2 [obrazek] => [obrazek_velky] => [ikona] => budik [obsah] => [odkaz] => [detail] =>Nabídka témat disertačních prací Ústavu organické technologie pro rok 2022/2023

Obor: Chemie a chemické technologie

Téma

Vedoucí práce

Předpověď a experimentální stanovení transportních vlastností kompozitních membrán typu polymer – plnivo

doc. Čapek

Využití podvojných vrstevnatých hydroxidů jako nosičů biologicky aktivních substancí

Ing. Paterová

Vliv rozpouštědel v kysele katalyzovaných reakcích

doc. Vyskočilová,

Matematické modely kompozitních materiálů připravovaných rozptýlením tuhých částic plniva v kapalné polymerní matrici

doc. Čapek

Matematické modelování průmyslových procesů

Ing. Trejbal

Two-dimensional materials as a catalytic support for metal nanoparticles

Ing. Veselý

Dvoudimenzionální materiály jako katalytické nosiče pro platinové kovy

Ing. Veselý

 

Obor: Chemie a chemické technologie – double degree

Garantující pracoviště: Ústav organické technologie a Katholieke Universiteit Leuven, Belgium

Matematické modely kompozitních materiálů připravovaných rozptýlením tuhých částic plniva v kapalné polymerní matrici

doc. Čapek

 

Obor: Léčiva a biomateriály

Téma

Vedoucí práce

Heterogenita povrchové energie partikulárních látek

Ing. Patera

Návrh a optimalizace jednotkových operací pro kontinuální výrobu pevných lékových forem

prof. Zámostný

Popis uvolňování účinné látky z pevných polymerních disperzí difuzně erozními modely

prof. Zámostný

Sledování a predikce dezintegračního chování tablet s využitím texturní analýzy

prof. Zámostný

Stabilita interaktivních směsí a jejich využití pro podávání léčiv 

prof. Zámostný

Vývoj analytických metod pro monitorování derivátů karboxylových kyselin v biologických matricích

Ing. Syslová

Vývoj nanočásticových formulací pro cílení rakoviny kůže

doc. Zbytovská

Vývoj separačních metod pro monitorování aminokyselin a jejich derivátů v biologických matricích

Ing. Syslová

[autor] => [iduzel] => 64301 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [63640] => stdClass Object ( [nazev] => Ing. Nikita Marinko získal ocenění The Parc Awards [datum] => 09.03.2022 [priorita] => [platne_od] => 01.03.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0001~~MzAwMIyP9zZILw4uifLzcbUA0q6GvlmOlY7pjgA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Student doktorského programu na našem ústavu Ing. Nikita Marinko (na fotce vlevo) byl oceněn Centrem aplikovaného farmaceutického výzkumu (The Parc) za práci na téma "Kombinovaný in-silico a experimentální přístup k efektivnímu zvětšování měřítka procesů ve farmaceutickém průmyslu". 

Detaily k tomuto úspěchu jsou dostupné na tomto odkazu. 

Gratulujeme !

[autor] => [iduzel] => 63640 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [63569] => stdClass Object ( [nazev] => Vedoucí našeho ústavu děkanem Fakulty chemické technologie [datum] => 03.03.2022 [priorita] => [platne_od] => 03.03.2022 [platne_do] => [kategorie] => 2 [obrazek] => 0002~~K0gtKTICAA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => https://www.vscht.cz/popularizace/rozhovory/zamostny-nejsem-revolucionar [detail] =>

[autor] => [iduzel] => 63569 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [63460] => stdClass Object ( [nazev] => Obhajoba disertační práce [datum] => 17.02.2022 [priorita] => [platne_od] => 22.02.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0002~~SyxKzI1PySwGAA.jpg [obrazek_velky] => [ikona] => palec [obsah] => Ing. Aram Zolal, Ph.D. [odkaz] => [detail] =>

Ing. Aram Zolal ve čtvrtek 17.02.2022 úspěšně obhájil svoji disertační práci na téma "Příprava superparamagnetických částic a studium jejich vlastností na separaci molekul DNA" pod vedením Ing. Kamily Syslové, Ph.D.

Pane doktore, srdečně gratulujeme. Jak Vám to zní?

Na jednu stranu to zní trochu nezvykle, jelikož člověk asi potřebuje čas, aby si na podobné změny navykl. Na stranu druhou mám samozřejmě po těch letech práce dobrý pocit zadostiučinění.

Můžete krátce přiblížit, v čem spočívá hlavní přínos Vaší práce?

Hlavním přínosem jsou především výsledky závislosti výtěžku izolací DNA z agarosových gelů pomocí paramagnetických částic. Vzhledem k rychlému rozvoji oborů využívající analýzu DNA, se její izolace stává důležitou součástí laboratorní a klinické praxe, kde výsledky naleznou své uplatnění.

Jaké profesní kroky Vás v nejbližší době čekají?

Vzhledem k tomu, že jsem na VŠCHT vystudoval magisterský obor Výroba léčiv, a i doktorskou práci jsem měl zaměřenou spíše k farmacii, snažil jsem se najít práci blízko chemie ve farmaceutickém průmyslu. Po obhajobě jsem tak nastoupil do společnosti Zentiva, k.s. na pozici Specialisty přípravkové technologie. 

Pane doktore, děkujeme za Vaše působení na našem ústavu. Zanechal jste za sebou spoustu dobře odvedené práce a přejeme Vám do budoucna jen to nejlepší. 

[autor] => [iduzel] => 63460 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [63489] => stdClass Object ( [nazev] => Udělení Juniorského grantu Rektora VŠCHT Praha naší odborné asistentce [datum] => 04.02.2022 [priorita] => [platne_od] => 03.02.2022 [platne_do] => [kategorie] => 5 [obrazek] => 0002~~K0ktSq1KjM_LL8vMy05UKE9NMgIA.png [obrazek_velky] => [ikona] => [obsah] => [odkaz] => [detail] =>

Není tomu ještě ani rok, co na našem ústavu obhájila svou disertační práci v programu Syntéza a výroba léčiv. Posléze na ústav nastoupila jako odborný asistent a nyní Ing. Tereza Školáková, Ph.D. získala Juniorský grant rektora VŠCHT Praha pro rok 2022, který byl udělen pouhým čtyřem mladým vědcům na celé Fakultě chemické technologie!

Tématem práce Ing. Školákové je "Využití profilů heterogenity povrchové energie pro studium smáčitelnosti a disoluce povrchově modifikovaných farmaceutických látek". Předpokládaným přínosem zmapování heterogenity povrchů léčivých látek a jejich forem s modifikovaným povrchem bude prohloubení znalostí v oblasti problematiky povrchů a fázových rozhraní pevných látek. Získané výsledky bude možné využít k popisu chování složitějších vícesložkových partikulárních směsí během různých jednotkových operací (např. mísení, lisování, granulace) a rozpouštění výsledné lékové formy. 

Srdečně gratulujeme a přejeme úspěšné bádání! 

[autor] => [iduzel] => 63489 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [55737] => stdClass Object ( [nazev] => vedoucí ústavu [datum] => 01.09.2020 [priorita] => [platne_od] => 01.09.2020 [platne_do] => [kategorie] => 2 [obrazek_velky] => [ikona] => hvezda [obsah] => prof. Ing. Petr Zámostný, Ph.D. [odkaz] => [detail] =>

Dne 1.9.2020 dochází ke změně vedoucího Ústavu organické technologie. Vedením ústavu byl pověřen prof. Ing. Petr Zámostný, Ph.D..

[autor] => [iduzel] => 55737 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinka [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) ) [iduzel] => 29345 [canonical_url] => //uot.vscht.cz/home/29345 [skupina_www] => Array ( ) [url] => /home/29345 [sablona] => stdClass Object ( [class] => novinky [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) ) [29097] => stdClass Object ( [nazev] => Odkazy [barva_pozadi] => fialova [uslideru] => false [text] => [poduzel] => stdClass Object ( [29497] => stdClass Object ( [akce] => E-learning [objekt] => [odkaz] => https://e-learning.vscht.cz/course/index.php?categoryid=12 [iduzel] => 29497 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [29371] => stdClass Object ( [akce] => Ke stažení [objekt] => [odkaz] => /home/download [iduzel] => 29371 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [29382] => stdClass Object ( [akce] => Pro zaměstance [objekt] => [odkaz] => /zamestnanci [iduzel] => 29382 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( [0] => employee ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) [29372] => stdClass Object ( [akce] => Pracovní skupiny [objekt] => [odkaz] => /vyzkum/Vyzkumne_skupiny [iduzel] => 29372 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => [html] => [css] => [js] => [autonomni] => ) ) ) [iduzel] => 29097 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => infobox [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) [63651] => stdClass Object ( [nazev] => Kontaktní osoba [barva_pozadi] => oranzova [uslideru] => true [text] =>

Alena Křivská

sekretariát ústavu A77a

email: alena.krivska@vscht.cz

tel.: +420 220 444 167

[poduzel] => Array ( ) [iduzel] => 63651 [canonical_url] => [skupina_www] => Array ( ) [url] => [sablona] => stdClass Object ( [class] => infobox [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 0 ) ) ) [sablona] => stdClass Object ( [class] => stranka_novinky [html] => [css] => [js] => [autonomni] => 1 ) [api_suffix] => )

Kontaktní osoba

Alena Křivská

sekretariát ústavu A77a

email: alena.krivska@vscht.cz

tel.: +420 220 444 167

×


VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum
zobrazit plnou verzi