OG_dis

Obhajoba disertační práce

S radostí oznámujeme, že Ing. Olga Gorlova úspěšně obhájila svou disertační práci Využití hydrotalcitů jako katalyzátorů pro Baeyerovu-Villigerovu oxidaci aldehydů, kterou vypracovala pod vedením doc. Ing. Ivy Paterové, Ph.D. 
 
Paní doktorko, za celý ústav Vám srdečně gratuluji. Jaký je to pocit dosáhnout titulu Ph.D.? 
 
Děkuji moc! Je to velmi příjemný pocit a jsem na tento úspěch opravdu hrdá. A přiznám se, že asi nejvíc se mi zatím líbí, jak dobře zní "doktorka Gorlova". (s hlasitým smíchem) 
 
Můžete nám v krátkosti nastínit, o čem byla Vaše práce a v čem spočívá její hlavní přínos? 
 
Moje práce se zabývala vývojem katalyzátorů na bázi hydrotalcitu pro Baeyerovu–Villigerovu oxidaci aldehydů, tedy chemickou reakci využívanou například při přípravě vonných látek a dalších jemných chemikálií. Zkoumala jsem, jak složení těchto materiálů ovlivňuje průběh reakce a jak efektivně dokážou přeměnit různé typy aldehydů na jiné užitečné sloučeniny. Hlavním cílem bylo navrhnout katalyzátory, které budou nejen účinné, ale také stabilní, znovu použitelné a šetrnější k životnímu prostředí než běžně používané systémy. Výsledky ukázaly, že materiály odvozené od hydrotalcitů mají v tomto směru velký potenciál. 

Doktorské studium je tedy úspěšně za Vámi. Můžete se s námi podělit, co Vás čeká v následujících měsících a letech?

Teď hlavně práce — co jiného? (s hlasitým smíchem) Momentálně pracuji jako registrační specialistka ve farmaceutické společnosti PRO.MED.CS a zatím jsem tam spokojená. Ale člověk nikdy neví, kam ho chemie zavede. Možná jednou skončím zase ve výrobě nebo v laboratoři. Nechám se překvapit.

Za celý ústav Vám srdečně gratulujeme, děkujeme za práci, kterou jste na našem ústavu udělala, a do budoucna přejeme vše nejlepší a mnoho úspěchů v osobním i pracovním životě.