Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel

Přístrojové vybavení

Stanovení UV-vis kapalných a pevných vzorků


Perkin Elmer Lambda 35

 ◳ Perkin Elmer Lambda 35  (png) → (originál)    ◳ Perkin Elmer Lambda 35 2 (png) → (originál)

Lambda 35 – dvoupaprskový systém přístroje umožňuje stabilitu, přesnost a reprodukovatelnost měření spekter různých vzorků. Přístroj je vybaven deuteriovou a wolfram-halogenovou lampou s automatickým přpínáním. Měřit se dají vzorky kapalné i pevné (prášky i folie). Obvykle se měří nejen spektra látek, ale i koncentrační profily, průběhy reakcí a stabilita látek.


Shimadzu UV-2600i

 ◳ Shimadzu UV-2600i  (png) → (originál)     ◳ Shimadzu UV-2600i 2 (png) → (originál)

Kompaktní Shimadzu UV-2600i je UV spektrofotometr, který lze použít v široké škále oblastí. Shimadzu UV-2600i je systém s jedním monochromátorem, jehož rozsah vlnových délek lze snadno rozšířit na blízkou infračervenou oblast 1400 nm.


Provádění reakcí za vysokého tlaku

 ◳ autokláv (png) → (originál)

Vysokotlaký reaktor - autokláv

Skupina je vybavena řadou autoklávů různých konstrukcí a značek. Nejzastoupenější značkou jsou autoklávy firmy Parr. Autoklávy jsou různých velikostí od minireaktorů o objemu 25 ml do 1 l. Autoklávy jsou zařízení pro práci v třífázovém (s-l-g) i dvoufázovém systému za zvýšeného tlaku. Lze je používat pro práci s práškovými katalyzátory a také jsou k dispozici reaktory vybavené košíčkem, který umožňuje použití tabletovaných vzorků. Používají se pro hydrogenace i oxidace (upravený povrch). Všechny autoklávy jsou opatřeny míchadlem s magnetickým převodem, teplotním a tlakovým čidlem a sondou na odběr vzorku v průběhu reakce. Pro práci s látkami citlivými na nerez je možné využívat teflonové vložky.




Plynová chromatografie

 ◳ GC-2010 (png) → (originál)

Plynová chromatografie je metoda určená k dělení a stanovení plynů, kapalin i pevných látek s bodem varu do cca 400 °C. Metoda je založena na rozdělování složek mezi dvě fáze, fázi pohyblivou - mobilní a fázi nepohyblivou - stacionární. Plynový chromatograf Shimadzu GC-2010 poskytuje spolehlivou, vysoce přesnou analýzu s vysokou reprodukovatelností a robustností.







Kapalinová chromatografie

 ◳ Kapalinová chromatografie (png) → (originál)   ◳ Kapalinová chromatografie 2 (png) → (originál)

Kapalinová chromatografie (HPLC, UHPLC) je separační technika, jejíž princip je založen na oddělování rozpustných sloučenin (analytů) v kapalném roztoku jejich interakcí s pevnou stacionární fází (kolonou) a pohybem kapalné fáze (mobilní fáze). S použitím rozličných stacionárních fází (reverzní fáze, HILIC, iontově výměnná) a detekčních systémů kapalinového chromatografu (UV, MS) nachází uplatnění v celé řadě aplikací od stanovení organických polutantů v životním prostředí, přes kvantifikaci účinné látky a nečistot ve farmaceutických produktech až po metabolomické výzkumy.

Infračervená spektroskopie s Fourierovou transformací (FTIR)

 ◳ IR_spektroskopie_1 (png) → (originál)    ◳ IR_spektroskopie_2 (png) → (originál)

Infračervená spektroskopie (IR spektroskopie) se zabývá infračervenou oblastí elektromagnetického spektra. Může být použita k identifikaci sloučenin nebo ke zkoumání složení vzorku. Infračervené spektrum vzorku se sbírá průchodem paprsku infračerveného světla vzorkem. Zkoumáním procházejícího světla se zjistí, kolik energie je absorbováno při každé vlnové délce. To lze provést pomocí nástroje Fourierovy transformace k měření všech vlnových délek současně. Z toho lze vygenerovat propustnost nebo absorbční spektrum, což ukazuje, na jaké IR vlnové délky vzorek absorbuje. Analýza těchto absorpčních vlastností odhaluje podrobnosti o molekulární struktuře vzorku.

Aktualizováno: 9.10.2024 14:58, Autor: Tomáš Sommer

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum
zobrazit plnou verzi